Servisovaný apartmán představuje ubytování mezi bytem a hotelem. Disponuje vlastním zázemím včetně kuchyně, je v něm možnost praní, žehlení, výměny lůžkovin a úklidu. Proti hotelu nabízí větší průměrnou plochu místností a poskytuje flexibilitu v době ubytování od několika dnů po několik let.

Vihorev Group, která provozuje servisované apartmány v Praze na Smíchově, letos sleduje návrat hostů z ciziny, přestože nejvíce zastoupeni jsou stále Češi. Ze zahraničí ubytování využívají nejčastěji Ukrajinci, Němci a Poláci. "Opět převládají krátkodobé pobyty, které vhodně doplňujeme střednědobými a dosahujeme tak vysoké obsazenosti," uvedl provozní ředitel společnosti Tomáš Wildt.

Doplnil, že tržby za dostupný pokoj se meziročně zdvojnásobily a jsou i vyšší než v roce 2019. Tehdy činily v průměru 50 eur (asi 1233 Kč), letos v létě to je o 15 eur (asi 370 Kč) více.

Společnost Vihorev nyní podle něj buduje nové kapacity v projektu Honest Karlín, kde vznikne 31 apartmánů. S dokončením se počítá ve třetím čtvrtletí příštího roku. V plánu je dále výstavba v Říčanech, kde bude přestavena bývalá budova Alfa Tower. Projekt poskytne 120 apartmánových jednotek a kancelářské centrum, hotový by měl být v prvním kvartálu roku 2024.

Servisované apartmány od loňského května v pražské Opletalově ulici nabízí firma Zeitraum, letos otevřela druhou budovu v Krakovské ulici. Na začátku roku rostla poptávka hlavně po střednědobých pobyt od tří týdnů po tři měsíce, uvedla ředitelka společnosti Zdena Noack.

Zájem o delší ubytování projevují hlavně rodiny či zaměstnanci firem. I u krátkodobých pobytů se podle ní ale naplnila očekávání. "S nástupem teplejších měsíců se do Prahy vrátily tisíce turistů a my byli jasnou volbou pro ty, co hledají hotelový komfort s domácí atmosférou, kde je vše potřebné na dosah," uvedla.

Síť Orea Hotels & Resorts loni v létě v Praze v Senovážné ulici také otevřela servisované apartmány. Nejvíce hostů eviduje z Německa, Británie a Itálie, zastoupeni jsou i návštěvníci ze Spojených států amerických. "Nejčastěji si apartmány rezervují na tři až čtyři noci, výjimkou však nejsou ani týdenní či delší pobyty," řekl ředitel obchodní strategie řetězce Jiří Fontana. Orea Hotels se podle něj bude snažit apartmány co nejvíce digitalizovat. Pracuje i na nových projekty v hlavním městě i mimo něj, podrobnosti neprozradil.

Hotelové toaletní potřeby
Autor: scom, profimedia.cz