V květnu 2019 toho byly plné noviny. Pražští radní tehdy tajně hlasovali o geologickém průzkumu metra D, což Marvanová kritizovala. „Odmítám tajné hlasování rady města, nota bene o miliardových investicích,“ popsala tehdy pro Blesk. Podivně působící situaci na důvěryhodnosti nepřidalo ani to, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) hlasovací lístky odnesl ve svém saku, poněvadž je považoval za „odpad“. Podobné rozpaky vzbuzovalo i tajné hlasování o osudu Libeňského mostu.

Konec tajného hlasování a audiozáznamy

Podobným politickým eskapádám chce Marvanová předejít úpravou jednacího řádu Rady hl. m. Prahy. „Pokud chceme předcházet kauzám jako Dozimetr a jím podobným, jsem přesvědčená, že Rada hlavního města Prahy musí přijmout změny jednacího řadu. Zvýšením transparentnosti a veřejné kontroly se zmenšuje prostor pro korupční jednání a zvyšuje se politická odpovědnost za přijatá rozhodnutí,“ míní.

Proto by ráda coby radní pro oblast legislativy do jednacího řádu navrhla, aby hlasování nebylo anonymní, jak je dnes zvykem, ale bylo jmenovité. „Dnes zpětně nerozklíčujeme, zda měl někdo nějaké námitky například proti návrhům pana Hlubučka,“ uvádí radní pro Blesk.

V rámci hlasování jsme schopni dozvědět se počty hlasů. Kolik lidí hlasovalo pro návrh, proti návrhu nebo kdo se zdržel, ale už ne to, zda někdo konkrétní přednesl pádné argumenty. To se ze zápisu rady nedozvíme,“ podivuje se nad tím, že naopak tato praxe funguje při jednání zastupitelstva, které je ke všemu navíc veřejné a snímané kamerami.

„Proto bych ráda zavedla, aby se uchovávaly také audiozáznamy jednání rady, poněvadž na nich často dochází k důležitým rozhodnutím a stanoviskům ohledně různých městských zakázek,“ uvádí s tím, že by tyto změny ráda projednala na nejbližším jednání s koaličními partnery. Už teď se ale potázala se zlou. K připravovanému návrhu připravila tiskovou zprávu. Tu jí ale magistrát odmítl vydat.

Zpráva, která nevyšla

Tiskový mluvčí magistrátu hl. m. Tadeáš Provazník pro Blesk upřesnil, z jakých důvodů. „O finálním vydání tiskové zprávy pod hlavičkou Magistrátu hl. m. Prahy (tedy za úřad) rozhoduje odbor médií a marketingu MHMP. V tomto případě nebylo paní radní Kordové Marvanové ze strany odboru vyhověno z důvodu, že návrh tiskové zprávy je v současnosti politickou proklamací,“ poukazuje na blížící se komunální volby. Ty jsou vypsány na září letošního roku.

Podle tohoto stanoviska nejde o materiál, který by úřad měl zveřejňovat, neboť jednak nebyl dosud radou projednán, natož schválen. „A nepanuje na něm koaliční shoda,“ dodal Provazník. „Z tiskového oddělení mi přišlo odůvodnění, že na tomto tématu není koaliční shoda, nad čímž se musím pozastavit. Že se naši koaliční partneři (Piráti a Praha sobě – pozn. red.) proti těmto návrhům stavěli v minulosti zdrženlivě, tomu bych rozuměla, ale že i dnes po kauze Dozimetr tato snaha o transparentnost vadí?“ kroutí Marvanová hlavou.

Že se ovšem jedná o standardní postup, a nikoliv politický „zákaz shůry“, dokládá Provazník následujícími slovy: „Veškeré tiskové zprávy vydávané Magistrátem hl. m. Prahy jsou vždy před vydáním kontrolovány odborem médií a marketingu MHMP. Organizačně spadá odbor médií a marketingu pod ředitele úřadu. Nevydat tiskovou zprávu na základě pokynu některého člena Rady hl. m. Prahy není možné.“

Nic bezprecedentního

Každý radní má prostřednictvím magistrátního tiskového oddělení možnost publikovat tiskové zprávy, které se týkají jejich gesce v rámci chodu města, přijatých rozhodnutí či reálně plánovaných akcí – např. co se dopravy, údržby, kultury či mimořádných opatření týče. „Pokud se jedná o plánované záležitosti, je nutné, aby na nich panovala shoda vedení hl. m. Prahy. Pokud tomu tak není, není možné tiskovou zprávu vydat,“ vysvětluje mluvčí s tím, že v případě radní Kordové Marvanové nejde o první „zákaz“ mezi pražskými politiky.

„Interními procesy dokážeme zabránit například možným nesrovnalostem, jestli se jedná o předvolební kampaň nebo názor jednotlivce či politické strany. Podobné situace, kdy není tisková zpráva vydána, se stávají zcela výjimečně, jelikož nastavené postupy jsou všem členům vedení města známé,“ uzavírá. Nejbližší jednání pražských radních, kde bude moci Marvanová svůj návrh přednést, bude-li zařazen do programu, se koná 29. srpna.

Video
délka: 00:42.96
Video se připravuje ...

Záznam z hlasování rady hlavního města o Libeňském mostu, 29. dubna 2019. Jiří Marek

Fotogalerie
58 fotografií