„Máme obavu z možného nárůstu kriminality. Tato lokalita je dlouhodobě zatížena výskytem nežádoucích socioekonomických jevů a jakákoliv další zátěž tohoto typu situaci samozřejmě zhorší. Takové rozhodnutí mohl učinit jen někdo, kdo městskou část Praha 9 vůbec nezná,“ uvedl Portlík.

Podle Portlíka zástupci koalice na magistrátu s vedením Prahy 9 o vzniku městské ubytovny dosud nejednali. Avizováno podle starosty ze strany magistrátu bylo dříve to, že v objektu, který magistrát loni koupil od dopravního podniku, vznikne mimo jiné dočasné ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Proti tomu radnice Prahy 9 nic nenamítá, chce nicméně, aby jí byla část areálu, kterou nyní vlastní Praha, svěřena do správy. Radnice tam chce rozšířit domov pro seniory, který zřizuje a který se nachází v sousedství. O svěření jedná Praha 9 s magistrátem dva roky, dodal starosta.

Městská ubytovna by podle plánů zástupců metropole mohla letos vzniknout i v městském objektu ve Strojírenské ulici na Zličíně. O věci budou stejně jako v případě zřízení ubytovny v ulici Skloněná pražští radní ještě jednat. Do ubytoven by se měli přesunout lidé, kteří nyní obývají čtyři pronajaté hotely. Koncem května bylo ubytovaných asi 180, uvedl Zábranský. Hotelová zařízení město pronajalo v roce 2020, aby zajistilo ubytování stovek lidí bez domova v souvislosti s pandemií covidu-19. Pronájem hotelových zařízení končí na konci června.

Protesty

V pondělí proti uzavření hotelů na magistrátu protestovali lidé z iniciativy Spát doma. Zábranský k tomu uvedl, že magistrát nemůže pronájmy prodlužovat do nekonečna. Zároveň dodal, že od počátku bylo jasné, že takzvané humanitární hotely pomohou jenom zlomku z tisíců pražských lidí bez domova. Systémovým řešením má podle pražského radního být právě zprovoznění dostatečného počtu městských ubytoven.