Radní pro oblast bydlení Hana Kordová Marvanová (TOP 09 a STAN) projekt představuje jako „masivní podporu" střední třídě. Ráda by projektem cílila na mladé rodiny, ideálně na státní zaměstnance, mezi které patří třeba hasiči nebo učitelé. Koncem minulého měsíce přišla s prvním vypracovaným projektem, který představila i radě. Projekt slibuje až 260 nových družstevních bytů, které by měly vzniknout na pozemku v oblasti Radlické ulice.

Koncept výstavby družstevních bytů má spočívat v tom, že město společně s partnerským developerem založí družstvo. Toto družstvo dostane právo na pozemku vybudovat byty, z nichž třetina připadne městu a dvě třetiny ostatním členům družstva. Developer má pro družstvo zajistit úvěr a samotnou výstavbu, město má zase družstvu dát pozemek k dispozici na 99 let. Bydlení by tak mělo být alternativou pro lidi, kteří nemají nárok na sociální bydlení, zároveň je pro ně ale obtížné dosáhnout na hypotéku. Podle slov radní „je s tím stoletá zkušenost, Praha i stát takhle stavěli již za první republiky, ale bohužel je to tady zapomenuté".

Co na to koalice?

Ohledně projektu ale není příliš optimistický Pavel Zelenka (Praha Sobě), který se obává, že koncept není dobře nastavený. „Například systém nabírání nových členů do družstva mi velmi připomíná způsob, jakým se byty přidělovaly za socialismu, kdy největší šanci na úspěch má ten, kdo přijde dříve. V systému chybí opatření, které by zabraňovalo obchodování s místy v této čekací listině," uvedl Zelenka.

Není také podle něj žádný způsob, jak zajistit, aby se byty dostaly do rukou těm, pro které jsou určeny a aby zároveň systém pro nabírání členů družstva nebyl diskriminační. Největší riziko podle něj spočívá v tom, že město nebude mít nad pozemkem kontrolu na příliš dlouhou dobu, navíc s poměrně nízkou zárukou úspěchu tohoto projektu.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09 a STAN) největší problém spatřuje rovněž v tom, že město přijde o velmi lukrativní pozemek na velmi dlouhou dobu, během které by jeho cena navíc stoupla na minimálně dvojnásobek své hodnoty. Stejně jako Zelenka mluvil o tom, že nastavení systému pro přijímání nových družstevníků je nedostatečně promyšlené. „Znamená to, že úzká skupina lidí vybraná na principu „kdo dřív přijde, tendřív mele”, by dostala od města velmi levný pozemek," uvedl ve svém vyjádření.

Vsadit tedy takto lukrativní pozemek na projekt, který není dobře nastavený, vidí jako příliš velké riziko a město by na tom podle něj akorát prodělalo. Bere také ohled na budoucí politickou reprezentaci města, která bude v momentě, kdy bude družstvo chtít pozemek odkoupit, ve velmi složité situaci v důsledku špatně nastavených podmínek. „A až dojde k odkoupení tohoto pozemku, tak už na něm bude stát dům, tím pádem bude mít úplně jinou hodnotu a v těžké situaci budou jak družstevníci, tak aktuální poltická reprezentace, která bude postavena před hotovou věc," vysvětlil Hlaváček.

Na tom, že jistá forma družstevního bydlení v Praze je potřeba, se shodují všichni tři výše zmínění politikové. Všichni by rovněž rádi projekt na Radlické dotáhli do konce. Náměstek Hlaváček Blesku sdělil, že po posledním zasedání rady města inicioval schůzku s jednotlivými zástupci stran koalice Spojené síly pro Prahu, kde se mají dohodnout na správném nastavení systému pro přijímání nových družstevníků.

Fotogalerie
9 fotografií