Pronajmout nebo rovnou koupit byt v hlavním městě začíná být nad možnosti běžných občanů. Ceny se šplhají stále výš a výš a situace začíná být velmi problematická. Jedním z řešení bytové krize by mohlo být družstevní bydlení, tedy bytové domy postavené městem, byty pak budou nabídnuty mladým rodinám, seniorům, ale také klíčovým profesím, jako jsou učitelé nebo policisté.
„Družstevní bydlení je tou nejrychlejší cestou, jak můžeme obyvatelům Prahy pomoci získat cenově dostupnější bydlení“ uvedla radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (STAN).
Nejblíže realizaci jsou dva bloky bytových domů v ulici Radlická. Loni vedení města podepsalo memorandum o spolupráci s Prahou 5. Ve dvou domovních blocích se samostatnými vchody by mělo vzniknout 221 až 266 bytů a jejich průměrná výměra se má pohybovat od 54 do 65 metrů čtverečních.
Protesty místních
Výstavba nových bytů se ale nezamlouvá některým místním obyvatelům, konkrétně Spolek za Zelené Malvazinky proti výstavbě dlouhodobě protestuje. „Bohužel pro tento projekt byla vybraná parcela vedle Radlické ulice, mezi hospodou U svaté Anny a ZŠ Radlická, který nyní funguje jako park a pěší a cyklistické propojeni (udržovaná zeleň, vzrostlé stromy, živočichové, upravené chodníky atd.). Nejedná se tedy o žádný ohavný brownfield, naopak se jedna o kvalitní a potřebné občanské vybaveni,“ říká Běla Vidmarová ze zmiňovaného spolku.
Podle místostarosty Tomáše Homoly (STAN) se však jedná o pozemek stavební, na kterém městská část nechala zpracovat prověřovací studii na zástavbu. V podmínkám mimo jiné bylo, že musí být zachována prostupnost území, zástavba se nebude týkat oblasti zeleného svahu a v neposlední řadě dojde k doplnění zástavby podél ulice Radlická, kde je v současné době proluka.
„Zelený svah je zachován a pěší prostupnost také. Zpracovaná studie současně byla podkladem pro změnu územního plánu tak, aby bylo možné doplnit zástavbu v objemu tak, aby podlažností odpovídala stávající okolní zástavbě podél Radlické ulice,“ vysvětlil pro Blesk Homola.
Původně bylo také v plánu, že zmiňovaný pozemek, který je majetkem hlavního města, dostane Praha do správy. „Osobně se domnívám, že protest zmíněného spolku je dán nepochopením zpracovaného návrhu. Pozemek nakonec Praze 5 svěřen ze strany hlavního města Prahy (HMP) nebude, protože HMP se rozhodlo zde realizovat projekt dostupného družstevního bydlení, na kterém bude Praha 5 participovat. Podmínkou Prahy 5 je respektování studie, která byla na základě společně uzavřeného Memoranda předána hlavnímu městu Praze,“ uzavřel místostarosta.