Park RADOST před stadionem FK Viktoria Žižkov patří soukromému vlastníkovi. Praha 3 nyní podepsala se společností Dům Radost a.s. "Memorandum o vzájemné spolupráci". Společně vyhlásí architektonickou soutěž na proměnu parku. Zároveň zachovají přístupy na fotbalový stadion a pokusí se, aby do zpracování byl zahrnut i pozemek bývalého sídla Ústavu pro studium totalitních režimů. 

„Spolu jsme silnější“

Na přípravě Memoranda se pracovalo od roku 2021. Obě strany si myslí, že dolní Žižkov potřebuje rozvoj jako sůl. Spolu sousedící pozemky Viktoria Žižkov a Pozemky náměstí Radost mají i nadále sloužit především široké veřejnosti jako sportovní areál se stadionem a otevřený i moderní park. Celý tamní prostor chce radnice zatraktivnit do té podoby, aby se stal jedním z přirozených center městské části Praha 3 a současně kultivovaným nástupním prostorem před vstupem do Domu Radost.

Co se bude dít?

Strany se dohodly, že společně vymyslí ideovou soutěž na budoucí úpravu, revitalizace či rekonstrukci pozemků Viktoria Žižkov a pozemků Domu Radost. Součástí bude návrh funkční náplně lokality a její ekonomická nákladnost. Chtějí také požádat Ministerstvo financí, aby mohli využít pozemek, na kterém stálo bývalé sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů.  

Park má ovlivnit také II. Etapa rekonstrukce Seifertovy ulice, kterou financuje město. Institut plánování a rozvoje (IPR) přemýšlí kvůli rostoucímu nedostatku vody v krajině o technologii na zadržování deště. Problém by měl vyřešit retenční systému s nádržemi vybudovaný přímo v parku.

Architektonická soutěž

Aby místo získalo novou podobu, vyhlásí radnice s vlastníkem pozemků ideovou soutěž, které se budou moci zúčastnit architekti. Nechá se vytvořit komise ze zástupců obou aktérů. V úvahu se bude brát nejen vzhled návrhů, ale také platné podmínky Fotbalové asociace České republiky, vyjádření Ministerstva financí a Ústavu pro studium totalitních režimů, studie veřejného rekonstrukce Seifertovy ulice nebo dokument o hospodaření s dešťovou vodou na území Prahy. Na financování soutěže se budou podílet obě strany. Vítězný návrh musí být ekonomicky udržitelný.

Video
délka: 25:09.12
Video se připravuje ...

Dloubák: O záchraně nepochybuji. Řešíme vstup investorů, říká spolumajitel Žižkova Richter iSport TV

Fotogalerie
6 fotografií