S invazivními druhy zvířat mají Pražané už bohaté zkušenosti. Už dlouhá léta můžeme okolo vltavských břehů a na náplavkách vidět hejna nutrií jak vesele dovádějí se svými potomky. V době lockdownů byly nutrie i zpestřením rodinných vycházek. Kdo tehdy nebyl v Praze krmit nutrii jakoby nebyl…

Nezodpovědní chovatelé

Zatímco na zrzavé hlodavce s oranžovými zuby si pomalu zvykáme, začíná se objevovat nové invazivní zvíře. Je jím mžná překvapivě  želva nádherná původem ze subtropické Jižní Ameriky. Tyto želvy se v českých domácnostech objevují jako domácí mazlíčci, bohužel ale neznalí chovatelé jsou často překvapeni její dospělou velikostí.

Nebo je dostávají malé děti, které starost o mazlíčka brzy omrzí. Lidé se pak uchylují k tomu, že želvu zkrátka vypustí do nejbližšího rybníka. A zatímco před pár lety, nebyly tyto želvy schopné ve větším počtu přečkat zimu nebo se rozmnožit, dnes to zvládají vcelku s přehledem.

„Teplá a suchá jara i podzimy, které se v posledních letech čím dál tím častěji objevují, želvám bohužel svědčí. Želvu, která se vyhřívá někde na kameni, sotvakdo přehlédne. Ovšem ty snůšky se hledají hůř. Takže reálně je možné, že už se u nás rozmnožily, ale nevěděli jsme o tom. První potvrzené snůšky se objevily v oblasti Hostivaře před dvěma lety,“ říká Lukáš Kalous, proděkan České zemědělské univerzity v Praze a také odborník na nepůvodní druhy českých rybníků. Želvám se evidentně daří i v rybnících ve Stromovce nebo v Drahánské rokli v Dolních Chabrech.

Bezohledný dravec

Roztomilá želva se na první pohled může zdát neškodná, opak je ale pravdou. Želvy nádherné jsou drsnými dravci a zlikvidují vše, co se ve vodě objeví. „Jsou natolik agresivní a dravé, že vytlačí přirozenou populaci, a u nás pak mizí každým rokem poměrně raketovým tempem řada původních druhů, což je z hlediska rozmanitosti přírody rozhodně škoda. Nehledě na to, že mohou být původci exotických chorob, se kterými si zdejší živočichové neporadí,“ vysvětluje Kalous.

Pokud si tedy plánujete pořídit roztomilou želvičku, je dobré nejdříve pečlivě uvážit, zda její chov opravdu zvládnete. To samé platí i pro pořizování těchto mazlíčků pro děti. A pokud se přeci jen stane, že bude třeba želvě hledat jiný domov, ideální je nabídnout ji na chovatelských burzách, kde jistě najdete vhodného chovatele, který se o želvičku postará.

Fotogalerie
10 fotografií