Praha konečně promění zašlé okolí autobusového nádraží. Do mezinárodní soutěže, kterou vyhlásil magistrát na jaře 2021, se přihlásilo 57 architektonických týmů. Z pěti finalistů vyhrála v prosinci skupina složená z UNIT architekti, A69 – architekti a MARKO&PLACEMAKERS. 

Výsledky nyní potvrdila i Rada hl. m. Prahy. V následujících měsících budou projednány změny územního plánu transformačního území Masarykova nádraží a autobusového nádraží Florenc.

Barva dobrá, zelenomodrá

Boj o první místo byl mezinárodní. Týmy pocházely z Dánska, Nizozemska, Švýcarska a Dánska. Nakonec vyhrál česko-anglický tým. Filip Tittl, zástupce Unit Architekti, vidí v místě obrovský potenciál. „Má neuvěřitelnou centrální polohu, blízko historického jádra města, zároveň mezi Karlínem a Žižkovem,“ konstatuje architekt. Tým chce vytvořit místo pro pěší a cyklisty se spoustou stromů a vody. 

Největším oříškem bude práce s terénem a množství bariér. V území se totiž nachází mnoho viditelných překážek, jako jsou magistrála nebo železniční mosty, ale i skrytých bariér v podobě metra a budoucích železničních tratí. Dalším problémem bude výškový rozdíl mezi Karlínem u vody a Žižkovem na kopci. „To všechno vytváří jedno z nejsložitějších míst možná ve střední Evropě, které vyžaduje velmi specifické urbanistické řešení,“ dodává Filip Tittl.

Rovnost, svornost, bratrství

Soutěž ozvláštnilo zapojení veřejnosti ještě před výběrem vítězného návrhu. Jak v terénu, tak online se mohli Pražané vyjádřit, co si od proměny Florence slibují a s jakými problémy se zde potýkají. Za nejdůležitější podnět považuje vítězný tým nastolení sociální rovnosti. Podle lidí by na Florenci nemělo vyrůst další exkluzivní místo pro „pracháče“, ale území pro všechny.

Praha se také chystá navázat spolupráci s dalšími dvěma finalisty, kteří se shodně umístili na druhém místě. „S týmem č. 50 rozpracujeme krátkodobá opatření a střednědobé úpravy severojižní magistrály při jejím zachování na estakádě. Tým č. 55 zapracuje na studii revitalizace parku na Těšnově s možností umístění nové kulturní stavby, například Archeologického muzea hl. m. Prahy,“ doplňuje náměstek primátora Hlaváček. 

Po uzavření memoranda mezi městem a investory a po projednání a v případě schválení změn územního plánu může začít projekční činnost jednotlivých stavebních bloků, veřejných prostranství a budov. Samotná transformace území by mohla začít zhruba za 5 let, přestavba autobusového nádraží pak bude následovat až v další fázi, která by se mohla začít realizovat do 10 let. 

Video
délka: 01:37.16
Video se připravuje ...

Rozhovor s Filipem Tittlem a Igorem Markem, zástupci vítězného týmu urbanistické soutěže Florenc21 Web: florenc21.eu

Fotogalerie
11 fotografií