O tom, jak se tisíce lidí v Česku musí vypořádat se skokovým zdražením energií, se mluví již několik měsíců. Nejčastěji to souviselo s krachem Bohemia Energy i dalších dodavatelů, kvůli kterým skončili lidé u tzv. dodavatelů poslední instance. S tím ale také přišly až několikanásobně vyšší zálohy, než lidé platili dříve.

Do problémů se dostaly i pražské sportovní svazy, jako je například volejbalový, tenisový nebo fotbalový svaz. Osm svazů poslalo na magistrát společný dopis, kde na situaci ve sportu upozorňují. „Pražské sportovní prostředí je devastujícím způsobem zasaženo nárůstem cen energii. Bohužel situace je natolik vážná, že některým subjektům, které zajišťují systematickou sportovní činnost mladých Pražanů, hrozí utlumení nebo ukončení jejich činností,“ píší primátorovi a radním.

Do složité situace se dostaly spolky, které odebíraly energie od krachujících dodavatelů i od dalších dodavatelů a během krátké doby se dostaly do ztráty a dluhů, které mohou vést k omezení nebo i nucenému ukončení činnosti. Svazy upozorňují na to, že činnost spolků se týká až 400 tisíc Pražanů.

Za elektřinu platí dvojnásobek

Podle předsedy Pražského volejbalového svazu Jakuba Lébla se aktuálně snaží dát dohromady data o tom, kolik musí spolky nově za energie platit. „Například pro náš klub TJ ABC Braník, kde jsem místopředsedou, se jedná v tuto chvíli o dvojnásobné ceny za elektrickou energii a trojnásobné ceny za plyn. Tedy například ze 700 000 jsme nyní na cca 1,8 milionu,“ uvedl pro Blesk. Kromě toho spolek také dostal fakturu za plyn na 600 tisíc korun za listopad a prosinec. Lébl doplnil, že hodně záleží na tom, zda spolky skončily u dodavatelů poslední instance.

Někteří platí i čtyřnásobek

Upozorňuje rovněž na to, že pokud se nenajde nějaké řešení situace, jsou takové podmínky pro jejich sportoviště likvidační. „Ostatní subjekty mají nárůsty podobné, někdo dokonce o 400 procent, např. TJ Tatran Střešovice,“ dodal. Od magistrátu ale zatím nedostaly spolky na jejich dopis žádnou reakci.

Jako řešení navrhují spolky vypsání mimořádného dotačního titulu nebo navýšení finanční alokace v opatření magistrátu na provoz sportovních zařízení k úhradě ztrát z navýšení nákladů. „Dalším řešením by mohla být dlouhodobá spolupráce sportovních subjektů s Pražskou plynárenskou a PRE v podobě sdružených dodávek energií,“ stojí také v dopise.

Kdo pomůže?

O pomoci sportovištím postiženým energetickou krizí chce jednat Národní sportovní agentura (NSA). Informovala o tom už v lednu. „Je nutné říct, že spolky a sportovní kluby jsou nuceny dělat výběrová řízení na dodavatele energií, což znamená, že nemohly vybírat dodavatele podle kvality, ale podle nejnižší ceny. Nejlevněji vyšli spekulanti, kteří nedokázali dodržet závazky vůči odběratelům a ceny se jim zvyšují,“ popsal situaci předseda NSA Filip Neusser.

Vyvolal také jednání s pražským magistrátem. Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) v lednu uvedl, že Pražská energetika a PRE, ve kterých má Praha majetkový podíl, jsou sportovištím připraveny vyjít vstříc. Předseda sportovního výboru Petr Kubíček (TOP 09) také mluvil o tom, že se situací bude výbor zabývat.

Video
délka: 01:56.32
Video se připravuje ...

Proč stále rostou ceny energií? Videohub