Téměř tři čtvrtiny zákazníků PRE žijí v městských bytech a pro odběr elektřiny využívají jednotarifní sazbu. Cena za dodávku se u této kategorie odběratelů podle firmy zvýší v celkové měsíční platbě v rozmezí od 50 do 250 korun v závislosti na použitém produktu a charakteru spotřeby. U ostatních zákazníků využívajících elektřinu například k ohřevu vody se navýší cena opět podle typu produktu a výše spotřeby o 100 až 400 korun měsíčně, uvedla společnost.

Plyn

U plynu bude podle ní průměrné navýšení kolem 30 procent, ale může se lišit podle druhu využití a velikosti spotřeby. Naprostá většina zákazníků pak zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více v případě, že používají plyn jen k vaření. Vytápění pak vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více, oznámila firma.

Elektřina

Změna ceny elektřiny se netýká těch zákazníků, kteří mají smlouvy s fixací ceny, v těchto případech PRE všechna ustanovení smluv podle Hanzelky bez výjimky dodrží. Změna se také nedotkne zákazníků, které PRE obsluhuje v rámci dodavatele poslední instance (DPI) a odebírají elektřinu v rámci DPI, a také těch, kteří již z DPI přešli na standardní produkt PRE Proud Start.

Zdražování

Většina dodavatelů zdražovala své ceníky s platností od 1. ledna. Například innogy zvýší ceny od března znovu. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 procent. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle innogy většina, se změny nedotknou. Společnost už od ledna zdražila plyn o 15 procent a elektřinu o 19 procent.

Od ledna zdražil také ČEZ, další zdražování nechystá. „Ceníky pro stávající zákazníky jsme měnili na konci loňského roku. I tak ale zůstávají naše produkty jedněmi z nejvýhodnějších na trhu. Pro letošní rok máme pro stávající zákazníky elektřinu nakoupenou a neplánujeme změny,“ řekl dnes ČTK mluvčí firmy Roman Gazdík.

Video
délka: 01:56.32
Video se připravuje ...

Proč stále rostou ceny energií? Videohub

Fotogalerie
5 fotografií