Cílem úprav je podle schváleného dokumentu navrátit náměstí původní účel místa k setkávání. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy. Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.

Práce začnou na jaře v horní části náměstí, tedy mezi Lichtenštejnským palácem a kostelem sv. Mikuláše. Dále budou pokračovat směrem dolů, součástí bude další archeologický průzkum. „Práce v samotné dolní (východní) části náměstí, tedy v části podél tramvajové trati a mezi Grömlingovským palácem, Malostranskou besedou a Šternberským palácem, budou realizovány v roce 2023,“ stojí v dokumentu.

Vyšší cena

Výsledná cena je vyšší, než město původně předpokládalo, což je podle magistrátu dáno i tím, že zakázka byla vypsána v době nouzového stavu. „Lze předpokládat, že je toto navýšení dáno aktuální situací na trhu práce - růst mzdových nákladů, nedostatek pracovníků, náklady spojené s nouzovým stavem, vládními opatřeními apod.,“ píše se v dokumentu. Vypsání zakázky zastupitelstvo města schválilo v květnu loňského roku.

Magistrát při přípravě úprav vycházel z projektu, se kterým v mezinárodní architektonické soutěži v roce 2014 uspěli architekti Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. V roce 2016 město v dolní části náměstí zrušilo parkoviště a pokoušelo se tam pořádat kulturní akce, ale bez většího zájmu veřejnosti. Město také na náměstí zrekonstruovalo tramvajové koleje, kolem kterých umístilo novou dlažbu, jež bude po celkové opravě umístěna na celém prostranství.

Praha zahájila nebo připravuje také úpravy dalších významných veřejných prostranství. Loni na jaře začaly práce na rekonstrukci spodní části Václavského náměstí za 326,6 milionu korun. V plánu jsou i úpravy horní části, u kterých zatím není jasné, kdy začnou. Dlouho se připravuje také přeměna Karlova náměstí, náměstí Jiřího z Poděbrad a Vítězného náměstí.

Fotogalerie
14 fotografií

Video
Video se připravuje ...

Památkově chráněnou Fantovu budovu pražského hlavního nádraží od 7. dubna 2021 opět zdobí plastika zlatých křídel z roku 1907. CNC/David Malík