„Část lidí bez přístřeší se nám ve spolupráci s nevládními organizacemi podařilo v průběhu roku proočkovat a k dalšímu zvýšení proočkovanosti chceme využít i zimní humanitární opatření. Lidem budeme ve vybraných dnech nabízet očkování při příchodu do nocleháren a pokračovat bude očkování v nízkoprahových centrech,“ uvedla Johnová.

Očkování

Dodala, že na očkovacích akcích v lokalitách, kde se lidé bez domova zdržují, podstoupilo očkování asi 500 lidí. Další osoby bez domova vakcinaci podstoupili v azylových domech. Proočkovanost populace bez domova je tak podle radní zhruba deset až 15 procent. Kolik je nyní v Praze osob bez domova podle Johnové nelze přesně určit, odhady se pohybují okolo 5000 lidí. V souvislosti s covidem-19 se množství lidí na ulici zvyšuje. Vyšší je podle radní i počet osob ohrožených bezdomovectvím.

V souvislosti s covidem-19 je podle Šimáčka podobně jako loni v zimě nutné sledovat zdravotní stav lidí bez domova při poskytování noclehu. Pro vystonání z nákazy koronavirem nebo strávení karantény či izolace slouží lidem bez domova dvě sociální pobytová zařízení. Pro převozy osob nakažených koronavirem, osob s podezřením na nákazu nebo bezdomovců s nařízenou karanténou slouží speciální převozové vozidlo, které zajišťuje organizace R-Mosty.

Pro letošní zimu je kapacita nocleháren a zařízení s celodenním provozem 539 lůžek. Nezisková organizace Naděje ve středu otevře noclehárnu s kapacitou 60 lůžek na Smíchově a noční nízkoprahové centrum v Michli, řekla už dříve mluvčí organizace Hana Šimková. Armáda spásy bude nově provozovat zařízení Kloubovy domy v Praze 9, které je především určeno pro osoby vyššího věku a s chronickým onemocněním. Kapacita letos otevřeného zařízení s celodenním provozem je až 40 osob. Dalších až 56 osob na ulici může nocovat v noclehárně v ulici Tusarova, kde služby rovněž poskytuje Armáda spásy.

Na lodi Hermes, kde služby nabízí pracovníci Centra sociálních služeb Praha, může letos podle ředitele městské organizace přenocovat až 180 bezdomovců. Zařízení je otevřené celoročně, zatím ho v listopadu využívalo zhruba 120 lidí denně. Noclehárna CSSP pro 88 nocležníků v areálu teplárny Michle je otevřená kvůli mrazivému počasí od minulého týdne, informoval Šimáček.

Ubytování osobám bez přístřeší Praha poskytuje i v pronajatých hostelech, uvedla Johnová. Město je k tomuto účelu pronajalo na jaře 2020 v souvislosti s epidemií covidu-19. Nyní ve čtyřech pronajatých ubytovacích zařízeních bydlí podle radní asi 200 osob.

Lidem bez domova bude nově k dispozici intervenční tým, jak informoval ředitel CSSP. V týmu budou působit zdravotníci a sociální pracovníci, kteří budou lidem bez domova asistovat například při ošetřování v nemocnicích. Úkolem intervenčního týmu tak bude například pomáhat ke snazší komunikaci mezi personálem nemocnice a ošetřovanou osobou bez domova. Po případném ošetření bezdomovce lékaři v nemocnici nebo po jeho hospitalizaci v nemocnici bude intervenční tým nabízet možnosti návazné pomoci v noclehárnách a ubytovnách.

CSSP spolupracuje s neziskovými organizacemi jako jsou Naděje, Armáda spásy, komunitní centrum Jako doma či Arcidiecézní charita a Farní charita. Trvání nocleháren a rozšířených provozů denních center záleží podle Johnové na počasí. Letos by měly být v plném provozu předběžně do konce března.

Video
délka: 01:04.71
Video se připravuje ...

Podívejte se, jak to vypadá na lodi Hermes. (2017) Eva Fornálová

Fotogalerie
65 fotografií