„Jana byla můj velký učitel a vzor v komunální politice, kdykoliv jsem něco ve svých začátcích na magistrátu nevěděla, šla jsem si k ní pro radu. Takže když teď má jinou misi pro náš stát, měla bych místo po ní vzít já,“ řekla Udženija Hospodářským novinám. Příští zastupitelstvo Prahy 2 zasedá 20. prosince, pokud do té doby bude ustavena nová vláda, proběhne nejspíš změna tam, dodala.

Udženija je v současné době místostarostkou pro sociální oblast a od letošního ledna také předsedkyní magistrátního kontrolního výboru. O tom, zda by v případě, že ji zastupitelé druhé městské části zvolí starostkou, předsednický post na magistrátu opustila, zatím prý s kolegy nejednala. 

Hledá se lídr

V čele magistrátního výboru nahradila letos v únoru stranickou kolegyni Jaroslavu Janderovou, která v lednu po těžkém zápalu plic způsobeném koronavirem zemřela. Udženija byla do té doby předsedkyní zastupitelského klubu ODS. V minulosti byla také místopředsedkyní celorepublikové ODS. Šéfem pražské ODS se nedávno stal poslanec Marek Benda, strana nyní hledá společně s TOP 09 a KDU-ČSL volebního lídra pro Prahu. 

Černochová byla starostkou Prahy 2 v letech 2006 až 2010. Do funkce vrátila v roce 2012 a v čele městské části je dodnes. Od roku 2010 je rovněž poslankyní. K tomu, zda se v případě nástupu do funkce ministryně vzdá postu starostky či zastupitelky, se nevyjádřila.

Video
délka: 01:19.24
Video se připravuje ...

Alexandra Udženija (ODS) ve štábu Spolu: Cítím naději, že se nebudeme stydět za premiéra Jakub Tomek, Lukáš Červený

Fotogalerie
9 fotografií