Ulice Na Konvářce, i její přilehlé okolí, je malebnou částí pražského Smíchova. Na úpatí kopce Dívčí hrady stojí převážně prvorepublikové vilky, které místu dodávají osobitý ráz. Jednou z vil byla i ta na adrese Na Konvářce 7, která byla postavena před rokem 1938. V roce 2011 však byla nemovitost prodána a nový majitel nechal původní vilu zdemolovat. Soukromí investoři mají v plánu na volném pozemku postavit terasovitý bytový dům o sedmi patrech, který se typem a hlavně svojí hmotou do okolní zástavby vůbec nehodí.

Úřady Stavbu povolily

I když je plánovaná výstavba silně naddimenzovaná, investoři získali povolení a to jak od stavebního úřadu, tak i z oddělení posuzování vlivů na životní prostředí pražského magistrátu. „Záměrem je novostavba bytového domu s 8 bytovými jednotkami a zastavěnou plochou 513 m2. Pozemek určený k zástavbě se nachází v území dalších zastavěných pozemků. Doprava v klidu je řešena 19 parkovacími stáními,“ stojí v úvodu rozhodnutí.

„Na základě předloženého oznámení podlimitního záměru, vyjádření orgánu ochrany přírody vylučujícího možný vliv na území soustavy Natura 2000 a bylo zjištěno, že nedojde k významnému ovlivnění životního prostředí a veřejného zdraví,“ stálo v rozhodnutí vydané magistrátem v roce 2017.

Tato vila zde stála původně
Autor: Prázdné domy

Praha 5 připravuje žalobu

„Projekt je v rozporu s územním plánem a odporuje pravidlům pro zástavbu v rezidenčních územích, které si P5 schválila. Je však třeba tento záměr hlídat v celém procesu územního řízení, protože investor si s tím moc hlavu neláme. Nyní připravujeme ve spolupráci s advokátní kanceláří Frank Bold žalobu, která napadne závazné stanovisko odboru územního rozvoje magistrátu a též ministerstva pro místní rozvoj ve věci souladu umisťované stavby s územním plánem a územně plánovacími podklady,“ informoval místostarosta Tomáš Homola (STAN).

Proti se staví také IPR

Kromě městské části s plánovanou výstavbou nesouhlasí ani Institut plánování a rozvoje (IPR)  „Objekt totiž nerespektuje svými parametry a charakterem stávající okolí,“ sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Všechna dosud podaná odvolání, a to jak ze strany Prahy 5, IPRu nebo místních občanů však magistrát shodil ze stolu. I proto se Praha 5 rozhodla jít cestou žaloby.

Podobných osudů je více

Na Smíchově to rozhodně není první případ, kdy šla původní vila k zemi a na pozemku vyrostly nové byty. Připomenout můžeme i vilu po staviteli Viktoru Benešovi na Hřebenkách.  Vilu postavenou v roce 1912 před více než deseti lety koupil se svou manželkou slovenský podnikatel a spolumajitel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák.

Nyní Valerie Haščáková dům prodává, a protože nový majitel chce na pozemku postavit nový rodinný dům, požádala o povolení k demolici, které i dostala. Proti demolici na pohled unikátní stavby se zvedla vlna nevole, místní i část politiků jak z Prahy 5, tak z magistrátu vyzvali, aby byla vila zařazena mezi kulturní památky. Ministerstvo kultury vyhodnotilo podněty pro prohlášení vily stavitele Beneše kulturní památkou jako odůvodněné a zahájilo ve věci správní řízení.

Fotogalerie
4 fotografie