Nová výstavba na Praze 5 zažívá v posledních letech doslova boom. Ať už se jedná o zcela novou čtvrť Smíchov City, která roste mezi Knížecím a Smíchovským nádražím nebo developerský projekt Waltrovka, kde bytové domy, kanceláře a obchody vyrostly na místě stejnojmenné bývalé továrny. Ve zmiňovaných případech šlo ale o brownfieldy, tedy nevyužitá území, která jsou ve městech vhodná k výstavbě.
„Výstavbu v brownfieldech rozhodně podporujeme. Jednak se tím vytváří město krátkých vzdáleností, tedy že práce, zábava i vzdělání je v docházkové vzdálenosti, jednak se nám dlouhodobě daří s developery vyjednat investice do infrastruktury, veřejného prostoru nebo školství,“ říká místostarosta Prahy 5 pro oblast majetku Martin Damašek (TOP 09).
Paví vrch zůstane nezastavěný
Proti čemu se naopak městská část snaží bojovat je scelování pozemků v atraktivních lokalitách s převahou zeleně. „Praha 5 je jednou z nejzelenějších městských částí a některé lokality jsou tím pádem mimořádně atraktivní pro novou zástavbu. To je samozřejmě legitimní snaha investorů zhodnotit pozemky, ale stejně legitimní je vůle Rady městské části tuto zeleň zachovat. Proto jsme jen v posledním půlroce vydali šest negativních stanovisek v podobných případech,“ vysvětluje Damašek.
Jedno z rozhodnutí se týká i Pavího vrchu, který je oblíbeným cílem procházek nejen kvůli krásným výhledům na Prahu. Společnost Satpo, která na Praze 5 vystavěla již na několika místech bytové domy, zde žádala o koupi části pozemku, na kterém by mohla vzniknout nová komunikace. Ta by pak umožnila další výstavbu v zeleni Pavího vrchu.
„V tomto případě měla Rada k dispozici negativní stanoviska Odboru životního prostředí, protože městské pozemky jsou v ochranném pásmu Dubů letních a jakákoli výstavba komunikace by stromy přímo ohrožovala,“ vysvětluje místostarosta.
„Prodej zmiňované části pozemku nyní zásadně nedoporučujeme, neboť městské části není znám záměr žadatele na navazujícím pozemku, který by se prodejem zpřístupnil. Pro možné posouzení žádosti požadujeme, aby žadatel představil svůj záměr,“ stojí v odůvodnění zamítavého stanoviska od Odboru územního rozvoje Prahy.
O nové podobě usedlosti Cibulka rozhodne architektonická soutěž. Rekonstrukce bude stát nejméně 300 milionů
Rozšíření zahrady? Možná, ale je třeba opatrnost
Podobně dopadla i žádost o odkup pozemku u biocentra Bašta, která je součástí ochranného pásma přírodní rezervace Prokopské údolí. Žadatel v žádosti uvedl, že chce pozemek koupit proto, aby si mohl rozšířit svoji zahradu.
„Ačkoli to někdy může vypadat jako oprávněná žádost drobného soukromého vlastníka, příběhů, kdy se nenápadně scelily pozemky v zeleni a během několika let se podařilo změnit územní rozhodnutí a začít stavět, známe poměrně hodně. Praha 5 tím dává najevo, že rozšiřování zástavby v zelených plochách jednoduše nechce,“ uzavírá místostarosta Martin Damašek.