„Bod obratu nastal už během léta, nyní je posun viditelnější. Je to logické, protože majitelé nemovitostí konečně dostávají prostor zvýšit své zisky z pronájmu. Tento sezonní nárůst je podpořen návratem studentů do univerzitních měst a může tedy zkreslovat celkový trend, který je a bude spíše pozvolný,“ sdělil ředitel UlovDomov.cz Martin Březina. Jak dále uvedl, v celém Česku nyní nelze pozorovat jednotný trend, což je dáno rozdílnou dynamikou a odlišnými vstupními faktory jednotlivých měst.

U bytů 1+KK kleslo v hlavním městě nájemné na konci třetího čtvrtletí meziročně o pět procent na 10.950 korun měsíčně, v případě 3+KK se snížilo o 2,3 procenta na 21.500 korun. Proti druhému čtvrtletí nájmy u dispozice 1+KK vzrostly o 4,3 procenta, u bytů 3+KK se zvýšily o 7,5 procenta.

„Tyto hodnoty se týkají především bytů v dobrém stavu a v žádaných lokalitách, například u metra nebo v blízkosti univerzitních fakult. Naopak v případě panelákových jednotek nebo bytů na okraji města může být tržní realita odlišná,“ doplnil Březina.

Volných bytů je málo

„Jedním z ukazatelů tržní dynamiky je objem inzerce, tedy nabídek volných bytů. Naše data ukazují, že nabídka bytů v hlavním městě mezikvartálně klesla zhruba o čtvrtinu, což se logicky doplňuje právě s postupným růstem cen nájmů. Z trhu teď zmizely především větší třípokojové a čtyřpokojové byty. Postupně ubývají také byty dispozic 1+kk a 2+kk, které mají na celkovém objemu nabídek dlouhodobě zásadní podíl," dodal Březina.

Náejmné v Praze meziročně kleslo
Autor: UlovDomov.cz
Mimo Prahu je to jiné

V Brně měsíční nájemné u všech kategorií meziročně stagnovalo. U nejžádanějších bytů 2+KK na úrovni 14.000 korun, u bytů 1+KK na 10.000 korun a v případě 3+KK na 18.000 korun.

Nájemné u nejžádanější dispozice z šesti největších měst ČR kleslo také v Ostravě, meziročně o deset procent na 9000 korun měsíčně, v Plzni o 3,5 procenta na 11.100 korun. V Olomouci stagnovalo na hodnotě 12.000 korun, v Liberci vzrostlo o 10,5 procenta na 10.500 korun.

Fotogalerie
16 fotografií