Ten den pracovala Garryho panička Martina Machová (42) z Průhonic u Prahy doma na počítači. Hafan nadšeně pobíhal po zahradě. Rád štěkotem zdraví kolemjdoucí, tehdy ale jeho štěkání znělo jinak než obvykle. „Oknem jsem viděla, že není ve své oblíbené části zahrady, ale na straně, kam se chodí mazlit se sousedem. Je to starší pán, diabetik a trpí nedokrvováním mozku,“ vzpomíná paní Martina. Gerry běhal kolem stěny, vždy zastavil a štěkal do jednoho místa.

„Pak odběhl k našemu francouzskému oknu a štěkal zase na mě,“ vypráví panička. Když to stále opakoval, šla se podívat, co se děje. A uviděla souseda. Ležel na zemi a nehýbal se. Přivolala z domu jeho ženu a syna a sama také běžela muži na pomoc. Díky rychlé akci muž žije. „Co mě v ten moment na Gerrym hodně překvapilo, byl jeho klid. Je stále ještě odrostlé neposedné štěně. Když jsem ale vyběhla do zahrady, sedl si u plotu, čekal a díval se, jak sousedovi pomáháme,“ dodává Martina Máchová. Gerry získal ocenění v kategorii Záchranný čin neslužebních psů.

Rozmluvil dívku

Cenu v kategorii „Pomáhající srdce" získal bernský salašnický pes Artík (4,5) z Ústecka. Už několik let jako canisterapeutický pes rozdává radost dětem i dospělým na odděleních onkologie, paliativní péče, dětské chirurgie, neurologie a na dalších místech. Velkou psychickou podporu poskytl i dívce (12), která se stala obětí trestného činu a částečně z prožitého traumatu oněměla.

S Artíkem se spřátelila a pes ji provázel k policejním výslechům. „S ním mluví, dávala mu i povely. U výslechu byli sami i bez rodičů a společně to zvládli,“ říká hrdě Artíkova panička Lenka Macháčková (39).

Horská záchranářka

Fenka belgického ovčáka malinois Enigma (6,5) pracuje se svým majitelem Ondřejem Zemanem (36) u Horské služby Šumava. Orientuje se ve složitém terénu ve dne i v noci, za každého počasí, na rozlehlých plochách, stejně jako v lavinách. Zachránila život i turistce (40), která se ztratila na Prachaticku ve špatně přístupném zasněženém terénu. Ženě v bezvědomí pak poskytl Ondřej Zeman první pomoc, a tak vše dobře dopadlo. Cenu získala v kategorii „Záchranný čin služebních a záchranářských psů".

Čichací průkopník

Ocenění in memoriam „Spící srdce" získal bloodhound Cassino. Spolu s jeho páníčkem Lubomírem Satorou (62) byli zakladatelé a první propagátoři tzv. mantrailinu v Česku. Jde o přirozené stopování psem, kdy není důležité, zda sleduje pachovou stopu nosem u země nebo zda ji nasává vysokým nosem z okolí tak, jak se pachové molekuly zachytily na zdech, stromech či jiných rostlinách nebo předmětech. Cassino tak např. vystopoval na Slovensku dvě ztracené školačky.

Šel znovu bojovat

Statečným psím srdcem je také německý ovčák Bred (5). Má za sebou úspěšná nasazení v Afghánistánu, kde svému psovodovi Tomáši Procházkovi (†41) pomáhal jako strážní pes. Jeho psovod však v říjnu 2018 v boji zahynul. Bred se dokázal se ztrátou páníčka vyrovnat, přijal nového psovoda a vrátil se do služby.

Fotogalerie
42 fotografií