Lidé se za poslechu živé i reprodukované hudby bavili mezi sebou, zdravili se a těšili se ze svítícího slunce. „Dneska je hezky, dneska je to dobrý. A jídlo je taky dobrý. Jdu si ještě pro to sladký," řekla jedna z návštěvnic akce, která se představila jako Alena. Podobně jako další členové skupiny, s nimiž na akci přišla, seděla v jedné z dřevěných lavic rozmístěných po areálu. Před sebou na stolku měla rozložený ubrousek, na kterém byly celozrnná bagetu s pomazánkou, sekaná s rohlíkem a ovocný koláč. O koláče byl největší zájem, jak potvrdili i ti, co jídlo rozdávali.

„Jídlo máme z potravinové banky, něco od lidí a něco z obchodních řetězců, kde by to jinak vyhodili. Rozdáváme taky oblečení, které je darované. A pak tu taky lidi stříháme a holíme, aby byli krásní a měli lepší šanci na uplatnění," sdělila za organizátory Markéta Zelenková.

U improvizovaného kadeřnického salonu a holičství se místy tvořila fronta. Bezdomovce stříhali a holili dobrovolníci, mezi nimi i Zelenková. Holící strojek byl letos i v bazaru, kde si lidé z darovaných předmětů mohli vybrat věci, co by se jim hodily. Větší fronta než u holičů byla jen u stánku s jídlem a nápoji, kde návštěvníkům akce rozlévali limonádu, čaj nebo kávu.

Bezdomovci s piknikem pomáhají

Na akci se bezdomovci také sami spolupodílí. Někteří se zapojují do přípravy prostor před konáním pikniku, další do úklidu, jiní připravují podávané jídlo. Bezdomovci se starají i o zábavu na místě. Na programu je třeba koncert kapely Muzikanti bez domova. Akce se zúčastní i lidé, kteří mají kde bydlet. Někteří pro bezdomovce napekli koláče, darovali nenošené ošacení nebo v areálu strávili volný čas poslechem hudby. Podle organizátorů je jedním ze smyslů pikniku propojovat lidi napříč sociálními skupinami.

Mezi osobami bez přístřeší se pohybují sociální pracovníci. Ti z organizací Naděje a Armáda spásy lidem nabízejí mimo jiné pomoc a radu v tíživé sociální situaci. Zástupci terénního programu Progressive, kde se věnují lidem s drogovou závislostí, dávají k dispozici nezávadné injekční stříkačky. Poprvé je v nabídce také očkování proti koronaviru. To zajistil pražský magistrát ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Podle ředitele magistrátního odboru zdravotnictví a krajského koordinátora očkování Martina Ježka bylo k 8. září v azylových domech naočkováno 138 lidí bez přístřeší. Dalším 228 osobám bez přístřeší byla do té doby vakcína podána v terénu.