Covidové certifikáty schválily státy EU a Evropský parlament urychleně na jaře, slibují si od nich zjednodušení cest občanů na letní dovolené a tím posílení turistického ruchu strádajícího kvůli pandemickým omezením.

Ostrý provoz těchto certifikátů začal v Evropě ve čtvrtek 1. července. Na pražském letišti ho začali první cestující předkládat u odbavovacích kontrol. Podle letiště je nutná jejich kontrola už před odletem. Covidové pasy ovšem nejsou jedinou uznávanou formou potvrzení, cestující se mohou prokazovat i samostatnými dokumenty o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativním testem na něj.

Kontroly dokumentů však samotné odbavení značně prodlužuje. „Apelujeme na cestující, aby si zjišťovali veškeré vstupní podmínky a připravili si před odletem a již při čekání ve frontě na odbavení veškeré dokumenty. Proces odbavení vzhledem ke kontrolám dalších dokumentů než standardního cestovního dokladu a zavazadel trvá déle, proto doporučujeme cestujícím, aby se na letiště dostavili alespoň tři hodiny před plánovaným odletem," uvedla Pavlíková.

Zatímco při odletu kontroluje podmínky vstupu do cílové země handlingová společnost, cestující na příletu ověřuje cizinecké policie.

Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly vydávat a uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Jedinou výjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickými problémy.