Z provozu je dočasně vyřazen mapový Geoportál, v němž je zanesen třeba územní plán a který slouží jako podklad pro rozhodování vedení města.

Útok začal podle šéfa institutu minulý čtvrtek, kdy se zdálo, že kybernetická hrozba nebude tak závažná. Den nato už bylo jasné, že jde o vážné bezpečnostní riziko a institut se tak raději úplně odstřihl od internetového připojení, napsaly Lidovky. Nyní se podle Boháče opět „nahazují“ všechny složky systému do normálního provozu, kvůli opatrnosti a stavění nové „obrany“ jde ale obnova pomaleji.

Útokem se zabývá také Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), potvrdil serveru mluvčí úřadu Jiří Táborský. Bližší informace ale sdělit nelze, dodal. Obava o ztrátu dat trvá nadále. „Pracovníci IT oddělení nás také varovali, že po takovém útoku často následuje útok na data. Mohli by nám třeba přístup k nim zablokovat a pak po nás chtít peníze,“ vysvětlil ředitel IPR.

Institut plánování je propojen se systémy hlavního města, které spravuje prostorová data o městu. I proto podle ředitele IPR panovala obava, aby se útok nerozšířil do struktur pražského magistrátu. To se ale nestalo.

Nebylo to poprvé

Kybernetická infrastruktura nebyla letos v Praze napadena poprvé. Začátkem března pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že se systémy veřejné správy staly terčem masivního kybernetického útoku. Data magistrátu ale nebyla poškozena. V povině března se hackeři napadli tři pražské soukromé kliniky, kterým vyřadili objednávkový systém či přístup do laboratorních databází.

Video
Video se připravuje ...

Vyděračské maily během pandemie: „Největší přesun do online světa v historii,“ tvrdí expert Blesk

Fotogalerie
4 fotografie