Pro čtenáře, kterým v těchto dnech končí platnost čtenářských průkazů nebo výpůjční lhůty, knihovna posunula tyto termíny tak, aby mohli i nadále využívat přístup do Národní digitální knihovny. Knihovna posouvá i další termíny týkající se třeba výpůjček, uvedla dnes na svém facebooku. Zapůjčené knihy lze nadále vracet do biblioschránky v areálu Klementina.

Vedení knihovny kvůli útoku podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Útok také knihovna nahlásila Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Knihovna do 7. června prodloužila čtenářské průkazy, jejichž platnost končí v období od 17. do 24. května za podmínky, že u čtenářského průkazu nebyl uveden žádný přestupek, který vznikl v době před současným výpadkem služeb. Čtenářům s takto prodlouženou registrací nebude po obnovení provozu NK fungovat čtenářský průkaz pro průchod bezpečnostními branami - při první návštěvě NK si ho musejí v Hale služeb znovu aktivovat.

Do 29. května knihovna prodloužila výpůjčky, u kterých končí výpůjční lhůta mezi 17. a 24. květnem. Rezervace připravené k vyzvednutí do 21. května budou ponechány ještě týden po znovuotevření Haly služeb. Objednávky na nové výpůjčky, které byly zadané od úterý 18. května, budou připraveny k vyzvednutí během prvního dne otevření Haly služeb.

Čtenáři mohou knihy vracet do biblioschránky. Takto vrácené knihy zatím zůstávají evidované jako výpůjčky na kontě čtenáře. Jakmile bude možné obnovit příslušnou část knihovního systému, knihy budou postupně vráceny. Za dobu výpadku služeb knihovna nebude účtovat poplatky za zpozdné.

Národní knihovna aktuálně eviduje kolem 30 000 čtenářů. NK je jednou z nejstarších českých veřejných knihoven, spravuje největší knihovní fond v zemi. Sídlí v pražském Klementinu, jejím zřizovatelem je ministerstvo kultury. NK je centrem systému knihoven a spravuje fond historické a novodobé literatury s více než šesti miliony dokumentů, roční přírůstek je zhruba 70 000 titulů. Od 1. května má nového generálního ředitele, z konkurzu vzešel dlouholetý knihovník Tomáš Foltýn.

Video
délka: 01:46.63
Video se připravuje ...

Dagmar Havlová čte 17. listopadu 2019 novoroční projev svého muže z roku 1990. David Zima

Fotogalerie
14 fotografií