Byla to událost, když 1. května 1960 první zvědavci navštívili kruhové panoramatické kino Moskva na dnešním Výstavišti v pražských Holešovicích. 22 synchronizovaných projektorů promítalo na obří kruhovou plochu obklopující hlediště v dobách, kdy současný rekordman s největším digitálním plátnem v Česku, kino IMAX, bylo ještě v plenkách. Praha se tak po Moskvě a New Yorku stala třetím městem na světě s kruhovým kinem.

O 30 let později už ale stavba měla dobré roky dávno za sebou, co tedy s ní? Znovu se stala místem zázraků! Do nové scény ji přetavila Jubilejní výstava v roce 1991 a čtveřice architektů Jindřich Smetana, Jan Louda, Zbyšek Stýblo a Tomáš Kulík. Ti za ni také získali čestné uznání Pražského quadriennale 1991 a cenu Grand Prix Obce architektů v roce 1993. Ale hlavně – ožil v ní velkolepý muzikál Jesus Christ Superstar.

Než přišla povodeň

Muzikál se stal fenoménem a navždy se zapsal do historie žánru v Česku. V letech 1994 až 1998 jej vidělo přes 850 tisíc diváků ve 1288 reprízách. To se nepovedlo žádnému z těch, které následovaly. Pak ale přišla událost, která divadlo doslova potopila!

Povodeň v srpnu 2002 jej na dlouho zaplavila, za své vzalo zázemí a budova začala chátrat. „Stala se rájem zlodějů kovů. Byla tak dokonale odhlučněná, že zde strojově odřezávali celé kusy vnitřní konstrukce, aniž by to venku bylo slyšet,“ prozradil Blesku současný šéf Výstaviště Tomáš Hübl. Zdálo se, že osud Spirály je zpečetěn. Zejména po schválení demolice, o niž v roce 2008 požádal bývalý správce areálu společnost Incheba.

Návrat na výsluní

Záchrana »za pět minut dvanáct« přišla v roce 2017, kdy byla vedením Prahy odsouhlasena rekonstrukce. „Začne letos v květnu a první diváci nových představení se do divadla podívají pravděpodobně v roce 2022. Náklady dosáhnou přibližně na 200 milionů, včetně vybudování druhé klubové scény v podzemí,“ upřesnil Hübl.

Plány rekonstrukce připravil i spoluautor původní Spirály, Tomáš Kulík (†66). „Pro něj znamenalo zachování divadla splněný sen. Výstavišti dal také repliku Alžbětinského divadla Globe, jež ale shořelo v roce 2005. Chtěl, aby tu po něm něco zůstalo,“ dodal Hübl. Architekt zemřel loni.

Fotogalerie
66 fotografií