Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 1°C

Vakcína Sputnik V má v Česku po první prověrce. Lékový ústav předal podklady vládě

Autor: ČTK - 
29. dubna 2021
10:30

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostudoval materiály k ruské vakcíně proti novému koronaviru Sputnik V a s připomínkami je předal úřadu vlády. Českému rozhlasu Radiožurnálu to řekla ředitelka lékového ústavu Irena Storová. K posouzení vakcíny dokumenty podle ní nestačily.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po svém nástupu do čela resortu počátkem dubna uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích. „Žádný oficiální proces pořád nezačal, neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie,“ sdělila Storová Radiožurnálu. Úřad podle ní prostudoval a opřipomínkoval dodané materiály. „Naše připomínky jsme předali a nemáme na ně žádnou zpětnou vazbu,“ dodala.

Dokumentace k ruské vakcíně, kterou měl SÚKL k dispozici, obsahovala desítky stran, uvedla Storová. U podobných léčivých přípravků jich bývají i desítky tisíc, uvedl rozhlas.

Vakcína Sputnik V dosud nezískala souhlas od Evropské lékové agentury (EMA), která posuzuje mimo jiné bezpečnost léčiv. Využití ruské očkovací látky i bez evropského schválení jen s případnou výjimkou od českých úřadů prosazoval prezident Miloš Zeman. V neděli řekl, že o nasazení ruské vakcíny bude usilovat v případě, že bude nedostatek očkovacích látek.

Ruská strana Česku nabídla prodej 300 tisíc dávek Sputniku V, pak každý měsíc 150 tisíc dávek. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před dvěma týdny oznámil, že odletí do Moskvy jednat o dodávkách, cestu pak zrušil. Označil ji za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli agenti ruských tajných služeb.

Video „Sputnik V nikdo v Česku neblokuje. Čínská vakcína nyní nemá význam,“ vyvrací Zemanova slova expert - Markéta Volfová, Lukáš Červený

wenzel trousil ( 29. dubna 2021 13:18 )

Zatim ASTRAZENECA zpusobuje u chlapu neplod­nost,­.Zatim­...

wenzel trousil ( 29. dubna 2021 13:16 )

Budiz ti prano....Ze umres po ockovani mas nejvetsi sanci u ASTRYZENECY. At ti to klapne!!

zada ( 29. dubna 2021 12:42 )

Myslím, že ta dáma na SÚKl tu službu západu evidentně přehnala...za ty mrtvé může.

zada ( 29. dubna 2021 12:40 )

odmítání Sputnika naší vládou je hanebný prinárodní protilidský čin. každý kdo si platí zdravotní pojištění by si mohl z neprioibádaných vakcín vybrat!!!! Kdejaký ouřada sedí na korytářské židli a rozhoduje o životech lidí (SÚKL)....dám - nedám,on nám bude poroučet, že?!!!! Tomuhle se říká demokracie. Nechceš ijekci, tak to uděláme tak abys ji musel chtít... jinak ti "vypálíme cejch" na čele! Bez "partajní knížky o covidu" nebudeš schopen žít! Tak tomu říkám svoboda . Hurá!

zada ( 29. dubna 2021 12:36 )

A já se dám očkovat jenom Sputnikem, jinak ať MZdr. trhne nohou. ..... Očkovaní to přenášejí na rukou a oděwvech stejně jako neočkovaní....možná budou mít po Pf a Moderně lehčí průběh. Nikdo, opakuji NIKDO nekotroluje stav protilátek po covidu, ani po očkování u západnícvch vakcín...tak co chcte slyšet, vždy´t ani nevíte jak dlouho to funguje. MOž že přirozená imunita po prodělaném covidu je daleko lepší. To že nektrolují protilátky, tak ve me vzbudzují dojem, že to nakoupené "kdovíco" prostě musí do lidí vpíchat, aby ypoljištovny platili... tak se klidně žeňte na 3 očkování,a další, a další a další....za tři roky m ožná nádor nebo mozková mlha...zdar... domnívat se mohu cokoli. Však západní státy prohlašují že 7 miliard lidí je moc, že by jim stačili 2 miliardy, aby je obskaovali!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa