Budovu v Moskevské původně postavila v roce 1935 firma Baťa jako prodejnu s byty pro zaměstnance. Později sloužila k bydlení a některé byty byly upraveny na kanceláře. Firma Baťa v přízemí domu provozovala prodejnu, v roce 2019 však vypověděla nájem. Zastupitelstvo Prahy 10 koncem stejného roku rozhodlo, že městská část objekt prodá formou elektronické aukce.
V budově, která je ve špatném stavu, se podle dřívějších informací nachází prodejna, sklad, tři byty dispozice 3+1 a tři větší nebytové prostory. Poté, co městská část rozhodla o prodeji, projevila o objekt zájem Praha. Radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě) podle místostarosty Prahy 10 Petra Beneše (Piráti) slíbila, že v případě převzetí budovy v ní magistrát vybuduje byty určené k sociálním účelům.
Studentský dům
Stejně tak v úterý zastupitelé městské části schválili, že město převezme Studentský dům v Záběhlicích, kde Praha 10 prostřednictvím svojí firmy provozuje bydlení pro studenty vysokých škol pocházejících z dětských domovů. I tam by mělo podle schváleného dokumentu zůstat po převzetí městem zachováno sociální bydlení. Zastupitelé naopak odmítli městu přenechat budovu v Jasmínové ulici, kde hlavní město provozuje azylový dům.
Všechen majetek v Praze formálně vlastní pražský magistrát, městské části jej mají pouze svěřen do správy. K tomu, aby bylo možné provést tzv. odsvěření majetku, s tím musí ještě souhlasit pražští radní a zastupitelé.
Postup vedení Prahy 10 kritizovali opoziční zastupitelé. Předseda klubu TOP 09 Tomáš Pek řekl, že slib ohledně zachování bydlení v domě na Moskevské není od celé rady města, ale pouze od Johnové, která ani nemá na starosti majetek. „Nerozumím tomu, proč se toho zbavovat, a nerozumím tomu, proč tady nemáme ani žádnou pojistku proti chování hlavního města,“ řekl.
Podobně se vyjádřila předsedkyně klubu ANO Radmila Kleslová. Praha 10 podle ní měla zajistit závazný příslib, že magistrát dům neprodá, a to už kvůli tomu, že po volbách se může přístup vedení města radikálně změnit.