Když Schillerová mluvila o „zadržené brzdě na krásném automobilu zvaném Praha“ tak také zmínila, že Praha má podle ní rekordní zůstatky na účtě, Jedná se o zhruba 87 miliard. Podle Vyhnánka je ale velká část peněz vázána pevnými pravidly a město si s nimi nemůže dělat, co chce, i když premiér Andrej Babiš (ANO) i Schillerová tuto částku často zmiňují.
Lživá čísla, ohradil se náměstek
„Potíž je však v tom, že se ohání číslem, které je lživé a vytržené z kontextu,“ napsal na svém Facebooku. Lživé je podle něj hlavně proto, že sčítá peníze města a městských částí, z nichž řada je velká stejně jako některá krajská města. „Pan premiér ani paní ministryně však nedokáží pochopit, že Praha není holding a městské části nejsou její dceřiné společnosti,“ napsal na svém Facebooku a dodal, že je potřeba znát kontext.
Upozornil na to, že zmíněných 20 miliard patří městským částem a město tedy může operovat jen zhruba se 67 miliardami a ani ty nemůže utratit, jak se radním zachce. Zhruba dvě třetiny peněz mají tzv. mašličky, což znamená, že to, kam poputují, je určeno rozpočtem. Splácí se z nich třeba dluhopisy, úvěry nebo se z nich platí rozjeté investice a řada dalších věcí. „Porovnejte zbývající prostředky s pohádkou o téměř devadesáti volných miliardách!“ kritizuje výroky ministryně.Kromě toho uvedl, že obce včetně Prahy mohou reálně své příjmy řídit jen z několika málo procent, protože výši daní určuje stát. Ten je naopak podle něj v poslední době připravil o dost peněz, když došlo například ke zrušení superhrubé mzdy.
Praha není firma
Doplnil k tomu, že město není ani firma, která na svých investicích vydělává. „Českým obcím neplynou z jejich investic a úspěchu téměř žádné příjmy navíc. Daně jdou státu, který je přerozděluje bez ohledu na to, kde byly vybrány. Investice proto znamenají pro obce jenom náklady a příjmy minimální či žádné,“ uvedl.
Jako příklad zmínil plánovanou stomiliardovou investici do stavby metra D, které podle něj přinese další ekonomický rozvoj, ale daně dostane stát. „Vám zbudou jenom miliardové náklady na provoz metra. Obce proto musí investovat s rozvahou,“ dodal.Kde máme brát peníze?!
Upozornil také na to, že město si může půjčovat jen ve výši 60 procent průměru ročních příjmů za poslední 3 roky, což je teď asi 50 miliard. Pokud budou příjmy z daní klesat, bude mít nejen Prahy menší možnosti financovat své projekty z úvěrů. „Ať mi paní ministryně vysvětlí, jak bychom měli metro ufinancovat bez koruny na účtech a bez pomoci státu, který nám snad jako jedinému městu na světě odmítá na metro přispět. Nutí nás tím šetřit si peníze a pak nás za to ještě kritizuje,“ dodal.
Nemáme se za co stydět
Pavel Vyhnánek ještě poznamenal, že díky zodpovědné politice možná z pohledu ministryně je brzdou na rozvoji města, pro politiky je ale podle něj snadné šlápnout na plyn a utrácet, což většinou ocení i řada voličů. Za zodpovědnou rozpočtovou politikou si ale stojí. „Ano, když tak nad tím přemýšlím, jsem v mnoha ohledech brzda. A ať si na mě paní ministryně klidně ukazuje prstem. Nemám se za co stydět,“ podotkl. Sám si myslí, že kritikou vůči Praze chce premiér i ministryně financí jen odvádět pozornost. „Vždyť co odvede pozornost od jejich průšvihů lépe než obrázek hamižné a neschopné Prahy?“ ptá se.
„Proč v době krize rušit superhrubou mzdu, když to nešlo dřív?“ Exministr Pilný v proinvestování nevěří Markéta Volfová, Lukáš Červený