Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 13°C

Babiš obrátil a žádá Blatného o schůzku s autorem české metody PCR testů. Dřív to odmítal

Autor: ČTK - 
22. února 2021
19:35

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby se setkal s autorem české metody pro PCR testování Emanuelem Žďárským. Napsal to na twitteru. Státu ji Žďárský nabízí od jara, má být levnější a rychlejší. Dosud zástupci vlády jeho nabídku odmítali, protože testy nebyly certifikované. Podle informací serveru Seznam Zprávy ale testy certifikát Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni v prosinci získaly.

„Požádal jsem ministra zdravotnictví, aby se s RNDr. Žďárským okamžitě setkal, abychom věděli, jestli tu máme použitelnou metodu levných PCR testů, nebo ne,“ napsal Babiš. Žďárského metodu testování propaguje iniciativa Cesta ze tmy. Podle Seznam Zpráv byla jednou z laboratoří, která se podílela i na testování diváků na zápase fotbalové Slavie s Leicesterem, za jehož návštěvu byli účastníci včetně exministra Romana Prymuly kritizováni.

Právě Prymula se vyjadřoval i k metodě PCR testování navrhované Žďárským. Loni v listopadu na twitteru napsal, že přírodovědec Žďárský, kterého se zastal i evoluční biolog Jaroslav Flégr, nemluví pravdu. O testech se podle něj na úřadě diskutovalo už v červnu. „O kvalitě svých testů nepřesvědčil rozsáhlý panel expertů, který byl na ministerstvo zdravotnictví svolán, a doporučení dalšího postupu nerespektoval,“ napsal Prymula.

V prosinci se k testům vyjádřil také Státní zdravotní ústav (SZÚ). Podle něj formální zařazení laboratoře vyšetřující vzorky na covid-19 neznamená certifikaci metody. „Teprve po získání CE IVD certifikace mohou být metody nabídnuty k využití v rámci poskytování zdravotní péče,“ napsal SZÚ. Podmínky stanoví evropská směrnice o diagnostických zdravotnických prostředcích a český zákon o zdravotnických prostředcích.

Video Blatný k Prymulovi: Kdo chce tvrdý lockdown, má jít příkladem. Ředitel Marounek schválil výjimku, pak šel na fotbal. - Blesk Zprávy / ČTK

Žďárského si média všimla už v roce 2016, kdy kandidoval do Senátu na Pardubicku. Deník Aktuálně.cz tehdy napsal, že lidem nabízel za hlasy peníze a testy DNA.

Spor o to, jestli používat antigenní, nebo PCR metodu testování, se znovu rozhořel v souvislosti s plánovaným návratem žáků do škol. Část odborníků na testování se domnívá, že antigenní testy jsou málo přesné. Kritikům PCR metody, která vyžaduje vyhodnocení v laboratoři, ale vadí to, že výsledky budou až druhý den, a ne v řádu minut jako u antigenních testů.

baronessa ( 22. února 2021 21:22 )

To už je tak strašně trapné! Víc se napsat ani nedá, nemá to cenu.

prokel ( 22. února 2021 21:03 )

Agent Bureš je mimo a dnes dostal překvapivě přes tlamu od vlády, která podpořila Hamáčka. Jen tak dál ...

marmat ( 22. února 2021 20:23 )

V registru SÚKL lze skutečně produkt založený na Žďárského metodě nalézt. Nechala ho notifikovat společnost Bioinova s.r.o., které biolog Ždárský smluvně poskytl část svého know-how. Notifikace je platná od chvíle podání žádosti, v tomto případě od 3. 1. 2021.
http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/ba­bis-pozadal-jsem-ministra-aby-jednal-o-pcr-testech-doktora-zdarskeho-143662
******
Od kdy a jak běží výběrové řízení ví přesně Ministr vnitra !!!

marmat ( 22. února 2021 20:14 )

Za tento "Titulek" by měl autor přijmout hodinovou výpověď !!!
LŽE ! Dezinformuje ... SUKL vydal certifikát/souhlas až v prosinci !
Jasný výběr Ministerstva vnitra-pana Hamáčka "rozsekal" Premiér ihned při prvních signálech, že u ministerstva vnitra (!) SNAD nebyl konkurz 100% košér !§
Co sleduje Blesk takovým zavádějícím titulkem,
který absolutně nekoresponduje s obsahem článku ???!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa