Nárožní kameny, neboli nákolníky či nárožníky jsou v podstatě takovými předchůdci patníků. Akorát že mnohem zdobnější. Tyto nárožníky chránily pražské ulice od toho, aby koňmi tažené kočáry neodíraly rohy domů nebo průjezdy. Kočár s velkými koly totiž nebyl tak dobře ovladatelný jako například dnešní auta, proto bylo těchto kamenů zapotřebí. Najdeme je i v úzkých uličkách, kde jsou rozmístěny doslova po pár metrech.

Dnes tyto nárožní kameny zcela ztratily svoji původní funkci a slouží nejvíce pejskům ke značkování. Neznamená to ale, že by nestálo si jich trochu více všímat. V pražských ulicích jsou jich přinejmenším stovky, mají nespočet tvarů. Objevíme válce, koule, polokoule nebo třeba jehlany, dokonce mohou být složené i z několika kusů. I použité materiály jsou velmi různorodé. Ty nejstarší jsou z pískovce, použit byl i mramor, později žula a naposled travertin a železo.

Čert na rohu Husovky

Jeden z nejzajímavějších nákolníků najdeme na rohu ulic Na Perštýně a Husova. „Je to šklebivec (maskaron) s nafouklými tvářemi, vyplazeným jazykem a zatočenými rohy na hlavě - nejpůsobivější patník Starého Města a asi celé Prahy. Možná, že tento i další z pěkných patníků, mohly vzniknout v některé z vyhlášených pražských kamenických hutí. Žel na patnících a v literatuře je jakási anonymita o jejich tvůrcích patníků i době jejich vzniku,“ vysvětluje Stanislav Srnský z Klubu Za starou Prahu

Obličej v Liliovce

Stačí popojít jen pár kroků od nárožního kamene připomínajícího čerta, na roh ulice Liliová a Zlatá. Tady pro změnu narazíme na nákolník připomínající lidskou postavu. V horní části, která evokuje hlavu, je dokonce vyznačen obličej. Dnes už se ale neví, jestli byl náznak obličeje do nárožního kamene vyryt původně, nebo byl doplněn až později amatérsky.

Nárožník, co se jen tak »tváří«

Zajímavý kousek se nachází i u kostela sv. Jiljí. Na rohu přímo u kostela všímavé oko postřehne kámen, který by se s nárožníkem dal zaměnit. Při bližším zkoumání je však patrné, že o nic takového nejde. Jednak zde nikdy nevedla cesta, která by měla roh budovy chránit, jednak je při bližším pohledu jasné, že jde spíš o část sloupu. O kousek dál totiž na kostele sv. Jiljí nalezneme portál, jehož podstavce nápadně připomínají náš kámen. Jak se tam vzal, historici ale dodnes nevědí.

Ochrana paláců

Kromě nárožníků najdeme v Praze i celou řadu patníků uspořádaných do řad. Takové se nacházely a dosud nacházejí především před paláci a významnými budovami. Chránily stěny průčelí a nárožníky před vjezdy také ochraňovaly sloupky vrat a portály.

Nárožní kameny, neboli nákolníky či nárožníky  chránily nároží domů od kol kočárů. V Praze jich najdeme stovky různých varů i velikostí
Nárožní kameny, neboli nákolníky či nárožníky chránily nároží domů od kol kočárů. V Praze jich najdeme stovky různých varů i velikostí
Autor: wikimedia commons

Abychom nezůstali jen u historie, za zmínku stojí i novodobá řada patníků na Malostranském náměstí před Lichtenštejnským palácem. „Je to unikátní řada dvaceti sedmi novodobých kovových patníků, sešroubovaných z několika částí. V paláci sídlil v letech 1620 - 1627 mistodržící Karel z Lichtenštejna, hlavní původce popravy dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání. Shodný počet popravených českých pánů s počtem kovových patníků, vzhledem připomínající ozbrojence, není náhoda,“ uzavírá Srnský.

Video
délka: 01:34.35

Náměstek primátora Petr Hlaváček k výstavě Ideální Velká/Malá Praha, 1919/2019 Daniel Vitouš

Fotogalerie
10 fotografií