Průzkum dělali odborníci pro generálního projektanta rekonstrukce, jímž je Společnost pro Novou scénu tvořená společnostmi Rada Architekti a Archteam. Rekonstrukce Nové scény by měla stát asi 700 milionů korun. Nová scéna je díky svému exteriéru jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb. Národní divadlo má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měla být zkušebna a prostory pro vzdělávací aktivity.

Stavět by se moho do dvou let

MLuvčí Národního divadla Tomáš Staněk uvedl, že architektonické studio zpracovává projektovou dokumentaci rekonstrukce Nové scény, v únoru chce divadlo požádat o stavební povolení. „Na základě prováděcí projektové dokumentace pak bude na konci roku 2021 vypsáno výběrové řízení na generálního zhotovitele rekonstrukce,“ uvedl. Stavět by se podle něj za ideálních podmínek mohlo začít v polovině roku 2022.

Překvapila nás autenticita budovy Nové scény, a to nejen veřejné části, ale především zázemí divadla v druhém nadzemním podlaží, jež kontrastovalo se stavem interiérů restaurační budovy, na nichž se podepsal bezohledný přístup minulého vlastníka,“ uvedl Miroslav Pavel z Fakulty architektury ČVUT.

Mimořádná kvalita detailů

Týmy tvůrců Karla Pragera a Pavla Kupky pojaly všechny budovy areálu dostavby Národního divadla jako vzájemně propojené prostory s návazností na exteriéry i město. „A stejně silně nás zasáhla i naprosto mimořádná kvalita detailů, řemeslné opracování a drobné architektonické prvky interiéru,“ uvedl Petr Vorlík z téže katedry.

Právě Vorlík s kolegyní Klárou Brůhovou před dvěma lety podávali na ministerstvo kultury návrh na prohlášení několika staveb z druhé poloviny 20. století za kulturní památky. Kritizovali přitom, že ministerstvo několik let téměř nezahajuje žádná nová řízení týkající se poválečných staveb s výjimkou objektů, jimž bezprostředně hrozí demolice. Ministerstvo k tomu dlouhodobě uvádí, že řízení o stavbách z nedávné doby jsou komplikovaná a že ani odborná veřejnost není v názoru na jejich potenciální ochranu jednotná.

Na ochranu čeká řada budov

Z poválečné doby byly za kulturní památky prohlášeny obchodní domy Máj či Kotva, bývalé Federální shromáždění, Ústav makromolekulární chemie, Pavilon Expo nebo Hotel International. Na zahájení řízení čekají na ministerstvu budovy Strojimport, Centrotex, krematorium v Motole, studentské koleje v Podolí či Větrník. Ministerstvo loni prohlásilo památkou koleje ČVUT v Podolí, které patří k projevům stylu sorela a vznikly v roce 1953. Posuzuje se památková ochrana pražského planetária, plaveckého areálu v Podolí či pražského hotelu Intercontinental.

Fotogalerie
11 fotografií