„Provedeným šetřením se nepodařilo do současné doby zjistit skutečnosti, které by opravňovaly k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby, věc byla odložena,“ uvedli mluvčí. Nápis se na soše objevil v den 72. výročí Benešovy smrti. Předběžnou škodu vyčíslila Galerie hlavního města Prahy na na 20 000 korun.

Socha druhého československého prezidenta stojí od května 2005 před pražským Černínským palácem, kde Beneš působil jako meziválečný šéf československé diplomacie a kde i dnes sídlí ministerstvo zahraničí. V minulosti se nápisy objevily i na několika jiných sochách v Praze.

Policisté se například nadále zabývají případem nápisu na podstavci sochy bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3. Na pomník v červnu někdo napsal, že byl Churchill rasista, a Black lives Matter (Na životech černochů záleží). K odpovědnosti se přihlásily autorky na internetovém deníku Alarm.

Uvedly, že nápisem chtěly vyvolat debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost. Protesty proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jiných zemích rozpoutala smrt černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu koncem letošního května. Doprovázely je útoky na sochy politiků a dalších osobností kritizovaných kvůli rasismu.

Edvard Beneš

Edvard Beneš (1884 až 1948) patří k nejvýznamnějším i nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století. Politik a diplomat, jenž se zasloužil o vznik Československa v roce 1918 i jeho obnovení po druhé světové válce, dodnes budí spory. Především svojí rolí v temném období před německou okupací i o dekádu později při převzetí moci komunisty v únoru 1948.

Docent filozofie a doktor práv Beneš byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem Tomáše Garrigua Masaryka. S Benešovým jménem jsou spojeny také dodnes diskutované dekrety, které v letech 1940 až 1945 vydával v londýnském exilu i po návratu do vlasti a které se týkaly mimo jiné majetkových záležitostí a odsunu zejména Němců z československého území, potrestání kolaborantů a znárodnění.

Fotogalerie
3 fotografie