Operace je unikátní i v celosvětovém měřítku. „V odborné literatuře existují informace pouze o jednom pacientovi s implantovaným defibrilátorem, který byl o něco mladší než tento český pacient, avšak vážil o něco více,“ uvedla nemocnice.

Dvouměsíční kojenec Daníček byl hospitalizován v Motole poté, co se mu při cestě autem zastavilo srdce. „Jeli jsme zrovna vyzvednout staršího syna do školní družiny, když Daníček v autosedačce přestal dýchat. Byl jako hadrová panenka,“ popisovala se slzami v očích chlapečkova maminka. Rodiče i kolemjdoucí hned miminku začali poskytovat první pomoc, pak už si chlapečka převzali záchranáři a odvezli ho rovnou do Motola. V nemocnici měl další opakované poruchy rytmu, během několika hodin prodělal další tři srdeční zástavy s nutností resuscitace. Příčinou byly nádory v pravé srdeční komoře, což je podle lékařů velmi vzácné.

„Masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter-defibrilátoru,“ řekl primář Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakutní nemocnice Motol Peter Kubuš.

4hodinová operace

Při čtyřhodinové operaci byla nejdříve z pravé srdeční komory částečně odstraněna nádorová ložiska. Dítěti pak přístroj, který umí při poruše rytmu výbojem činnost srdce upravit, pomocí elektrod připojili zevně na srdce a umístili pod přímý břišní sval. Použit byl nejmenší možný přístroj o rozměrech 71 krát 52 krát deset milimetrů.

Jen 4,3 kila vážící Daníček se ukázal jako velký bojovník - rychle se zotavoval a operační rána se dobře hojila. „Malý organismus výborně toleroval i nastavenou farmakologickou antiarytmickou léčbu. Proto mohl být Daníček po dvou týdnech hospitalizace ve výborném stavu propuštěn do domácí péče,“ dodala nemocnice.

Fotogalerie
12 fotografií