Již od loňska rozdává radnice nepotřebné květináče: „Aktuální hodnota daru je vyčíslena podle zbytkové hodnoty v účetnictví městské části Praha 5 k letošnímu červnu více než tři miliony korun včetně DPH,“ uvedl radní Lubomír Brož (ANO). 

Firmy či jiní zájemci sice dostanou obří květníky zdarma, musí však zajistit a zaplatit odvoz, což je s ohledem na jejich váhu logisticky náročná operace s náklady ve statisících korun. Brož uvedl, že za posledních pět let stály přesuny květináčů pokladnu městské části přes 1,25 milionu korun. „Jen pro představu - jeden přesun květináčů z Nádražní a Strakonické na Lihovar nás stál skoro 140.000 korun,“ uvedl.

Betonové truhlíky v ulicích

Pořízení květináčů radnici vyšlo na asi 18 milionů korun. Záměr byl takový, že se zakopou podél smíchovských ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut. Rychle se ukázalo, že to je z řady důvodů neuskutečnitelné, navíc proti záměru protestovali místní obyvatelé. Truhlíky radnice nikdy nenechala zakopat, pouze je rozmístila po městské části. Po protestech obyvatel je postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila. Poté se městská část neskladné kusy betonu pokusila využít různými způsoby, například jako provizorní bazény či koše.

Praha 5 se květináčů do loňska nemohla zbavit, protože na projekt získala evropskou dotaci. Ta byla vázána takzvanou udržitelností, což je doba, po kterou musí příjemce evropských dotací udržet výsledky projektu, pokud ji nechce vracet. Lhůta vypršela začátkem loňského roku.

Fotogalerie
6 fotografií