Doposud má pražská zoologická zahrada bohaté zkušenosti s odchovem a transportem supů mrchožravých. Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka takto „pomohli adoptovat“ dvanáct mláďat, přičemž sedm se jich vylíhlo v Praze. Zaměstnanci jsou v programu na obnovu populace velmi aktivní a zajistili chovné voliéry ve Staré Zagoře nebo vybavili „supí restaurace“, v nichž se podává zdravotně nezávadné maso. „Sup mrchožravý se postupně stal jedním z vlajkových druhů Zoo Praha, a tak bude i v titulu mé další knížky,“ dodal Bobek.

Vypuštění supa mrchožravého do volné přírody není nic jednoduchého a existují tři možnosti, jak to udělat. Tu nejnáročnější momentálně zvolila Zoo Praha: „Je třeba pečlivě vybrat dostupné hnízdo a zkušený pár, který má vlastní mládě podobného věku. Supi mrchožraví jsou totiž jako jediní evropští supi schopni odchovat dvě, výjimečně i více mláďat. Podložení lze ovšem uskutečnit pouze do určitého věku mláďat, a navíc jde o metodu administrativně nejnáročnější,“ prozrazuje kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Ptačí pěstouni

V roce 2018 se tato metoda úspěšně povedla poprvé a od té doby přijali supí pěstouni mládě ještě třikrát. Naposledy 5. srpna, kdy se ve hnízdě supích rodičů objevilo mládě, u něhož ještě v řádu několika týdnů nebudeme znát pohlaví. Opeřený mrchožrout byl bulharskou rodinou přijat velmi dobře. 

Dvě rodiny, které se nyní starají o mláďata z Česka, budou přikrmovány a pod neustálým dohledem kamer. „Každé mládě bylo také předem označeno vysílačkou, která umožní jeho sledování po opuštění hnízda,“ říká mluvčí pražské zoo Helena Petáková. 

Daleká cesta

Jakmile mláďata vylétnou z hnízda, vydávají se na dlouho cestu. Uletí neuvěřitelných čtyři tisíce kilometrů až do Afriky, kde na zimovištích stráví až čtyři roky. Pražské supy vypuštěné v bulharských horách se pomocí vysílačky podařilo sledovat až do Nigeru, Etiopie, Čadu či Súdánu.

Sup mrchožravý je v současnosti nejohroženější ze svého druhu supů v Evropě. Od roku 2002 pro něj Zoo Praha vede plemennou knihu a již osm let záchranný program EEP. Do projektu reintrodukce supů mrchožravých s názvem „Egyptian Vulture New LIFE“ jsou zapojeny instituce ze 14 zemí Evropy, Středního východu a Afriky. Hlavní úlohu při samotném návratu mrchožroutů do přírody mají ochranářské organizace Green Balkans a BirdLife Bulgaria (BSPB).

Fotogalerie
14 fotografií