Zvony byly vyrobeny ve zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Zatím jsou všechny umístěny u sv. Haštala a následně budou dva z nich převezeny do kostela sv. Havla. Vysvěceny a zavěšeny by měly být u sv. Havla letos na podzim a v Haštalovi pak příští rok na jaře.

Změny

V kostele sv. Haštala byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916, zůstal jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian. Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1. Druhý zvon František o průměru 80 centimetrů váží 330 kilogramů a laděn je do c2. Na výrobu zvonů k Haštalovi bylo třeba 1,2 milionu korun.

Dva zvony byly odlity také pro kostel sv. Havla. Zvon Jan Nepomuk váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2. Druhý zvon Ludmila je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 000 korun. Za zvony do obou kostelů tedy spolek Sanctus Castulus investoval celkem 1,5 milionu korun, které se podařilo nastřádat ve sbírce.

Nedávná zkušenost

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla. Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů.

Pracovníci rakouského zvonařství Grassmayr naložili 7. srpna 2020 do kamionu v Innsbrucku nové zvony pro kostely svatého Haštala a svatého Havla na Starém Městě v Praze.
Pracovníci rakouského zvonařství Grassmayr naložili 7. srpna 2020 do kamionu v Innsbrucku nové zvony pro kostely svatého Haštala a svatého Havla na Starém Městě v Praze.
Autor: ČTK