Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly ceny nových bytů za posledních pět let o 95 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení.

Nejdráž je v centru

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 201 200 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 103 200 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 5 a v Praze 8, o více než o desetinu. Ceny neklesly nikde, nejméně se zvýšily v Praze 6 a Praze 10, o 2,5, respektive 3,7 procenta. V porovnání se stavem na konci dubna ceny nových bytů stagnovaly. Zatímco v Praze 2 o 5,3 procenta vzrostly, v Praze 3 se o 11,2 procenta snížily.

Více než dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+KK. Následovaly byty 3+KK se čtvrtinovým podílem, čtvrtina připadala na třípokojové a desetina na čtyřpokojové byty. V květnu a červnu developeři v Praze prodali 849 nových bytů, meziročně o 6,2 procenta méně. Nejvíce patřilo společnosti Central Group (133), následují Sekyra Group (113), Finep (104, YIT (71) a JRD (55).

Nové projekty přinesly v květnu a červnu na pražský trh do přímé nabídky developerů 1 698 bytů, meziročně téměř o polovinu více. Počet nových projektů stoupl zhruba o dvě třetiny na 23.

Krize s bydlením

Praha v posledních letech čelí bytové krizi. Nedostatek bytů vyvolal prudký růst cen. Podle dřívější studie Deloitte ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření proti šíření koronaviru budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Jak uvedli analytici Deloitte, developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou.

Fotogalerie
5 fotografií