Členové nového spolku chtějí tzv. restart Prahy, konkrétně se zaměřují vyloženě na centrum města, kde lze úbytek turistů vidět na první pohled. Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) si posteskl, že před koronavirovou krizí se řešilo, že turistů bylo až moc a centrum to skoro nezvládalo. Nyní je situace úplně opačná, hotely hlásí obsazenost jen zhruba pětinovou. „Začínáme pociťovat, že nám kolabuje ekonomicky. Máme tu kvalitní obchody a služby, kvalitní hotely a potřebujeme i kvalitní klientelu,“ říká. Městská část Praha 1 sama pronajímá nemovitosti a její příjmy jen z nebytových prostor jsou téměř půl miliardy korun. Nyní se očekává, že tržby z těchto pronájmů se propadnou o více než 200 milionů. 

Spolek má dle něj ambici být něco jako think-tank nebo „mozkový trust“, který by měl přijít na to, jak centru pomoci. Jedním ze zakládajících členů je i ředitel hotelu Alcron Michal Chour, který říká, že Praha je něco jako brána do Česka. Přiletí sem 62 % všech zahraničních návštěvníků a v centru města je drtivá většina turistů ze zahraničí a třicet procent všech zahraničních turistů se tu ubytuje. „Turismus představuje 10 % HDP celé Prahy a zaměstnává 74 tisíc lidí,“ uvedl. 

Turismus snáší zlatá vejce

Spolek upozorňuje, že právě v centru města byla vždy drtivá většina ubytovaných návštěvníků ze zahraničí a nemůžou se teď spolehnout na to, že by je jen tak nahradili domácí turisté. „Město je vylidněné. Pro ty z nás, kdo se tu intenzivně pohybujeme, to působí až trochu nepříjemně,“ poznamenal Chour. V červnu bylo podle něj v Praze obsazeno jen 16 procent kapacity hotelů a dalších ubytovacích zařízení a situace nejspíše nebude do konce roku o moc lepší. Očekává se, že tržby hotelů klesnou až na 20 procent loňského stavu. 

„Centrum Prahy bylo pro cestovní ruch slepicí, která snášela zlatá vajíčka,“ ilustroval stav před koronavirem a doplnil, že 30 procent veškeré přidané hodnoty turismu v ČR tvoří hlavní město. „Chtěli bychom předložit návrhy, aby se zlatá vajíčka opět objevovala,“ dodal.

Spolek chce hlavně upozornit, že výrazný propad turismu může způsobit i hodně velké ztráty pro státní kasu. Vyčíslil mimo jiné, že kvůli kolapsu různých firem napojených na tento byznys může brzy přijít o práci až 60 procent lidí ze sektoru hotelnictví a 40 procent těch, kdo pracují ve službách. Spolek také odhaduje, že do stavu před koronavirovou krizí se celý sektor cestovního ruchu vrátí až za čtyři roky a za tu dobu stát může přijít až o 200 miliard korun.

Domácí turisté to nezachrání

I proto mezi sebou mají i ekonoma z VŠE Davida Mazáčka, který právě říká, že propad turismu nejen v centru Prahy může pocítit celá ekonomika. I on není přesvědčen, že domácí turisté mohou nahradit ty zahraniční, jež se například snaží Praha přilákat pomocí kampaně „V Praze jako doma“.

Mazáček ocenil pomoc státu, která je nyní spíše plošná, a představoval by si, že spolek přijde s návrhy, jak pomoci více adresně. „Chceme se zaměřovat na čtyři složky, a to jsou fixní náklady, na zaměstnanost, návrat kvalitních zahraničních turistů do Prahy a regulaci sdíleného ubytování. Naším cílem je představit takový návrh podpory, aby minimálně zatěžoval státní rozpočet,“ řekl. Své konkrétní plány chce tento think-tank představit během několika týdnů.

Opilce v Praze nechceme

O tzv. kvalitních turistech mluví často i starosta Petr Hejma, který se obává, že pokud by z centra zmizely kvalitní služby a hotely, tak se změní v alkoholický lunapark. Jako jeden z hlavních úkolů si vytyčil i již mnohokrát zmiňovanou regulaci krátkodobých pronájmů. I to sem podle něj láká právě turisty, kteří sem jezdí hlavně za alkoholem. Doplnil, že město nechce turisty lákat jen do drahých hotelů, ale chce oslovit i mladé lidi nebo studenty. Tvrdí, že vítá i studenty, kteří přijedou jen s batohem na zádech. „Praha je destinací pro všechny, kteří dokážou ocenit její kulturně historickou hodnotu. Na levné pivo ať si sednou jinam,“ dodal starosta první městské části.

Fotogalerie
55 fotografií