Praha 6 si v letech 2016 až 2019 objednala u advokátní kanceláře Petra Kubíčka, který je podle Ondřeje Chrásta (Piráti) spolužákem starosty, 12 právních stanovisek. Některé ze stanovisek podle nálezů kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 6 vykazují známky plagiátorství.

„Osobní odpovědnost je namístě"

„Rezignaci pana Maláska vnímáme jako první správný krok, nikoliv však dostatečný, osobní odpovědnost musí vyvodit i starosta Kolář, který v rámci svých gescí na radnici má právní vztahy přímo na starosti a také se podílel na zadávání několika sporných plagiátorských zakázek,” sdělil ČTK Chrást.

Ten také uvedl, že na nadcházejícím zasedání zastupitelstva budou Piráti chtít situaci řešit. „Odbor je po několikaletém vedení starosty zdecimován a chceme se ptát, jakým způsobem starosta hodlá zajistit jeho každodenní funkčnost,” dodal.

Právní posudky se týkaly například účasti a postavení obce ve správních řízeních. Stanoviska měla Praze 6 pomoci k tomu, aby mohla efektivněji vést stavební a další úřední řízení a řešit problematiku vyvlastnění. Podle kontrolního výboru celé odstavce a strany byly převzaty z veřejně dostupných diplomových prací a internetových platforem, aniž je autor uváděl jako zdroj.

Bude repete?

Kvůli sporným právním posudkům se opoziční Piráti pokusili starostu odvolat už na předcházejícím zasedání zastupitelstva, které bylo 14. května. Kolář už dříve na svém facebooku označil kauzu za absurdní. Podle něj Kubíček po zveřejnění záležitosti v médiích peníze za posudky vrátil.

Fotogalerie
13 fotografií