Miniaturní domky dělnické kolonie vyrostly na rozhraní Smíchova a Košíř v 1. polovině 19. století. Vybudovali ji na místě vytěženého vápencového dolu především dělníci, kteří v lomu dříve pracovali, ale i jejich kolegové z blízkých smíchovských továren. V době svého největšího rozkvětu tu stálo 20 domů, v kterých žilo až 300 lidí. Od roku 1991 se jedná o vesnickou památkovou lokalitu o rozloze zhruba 1,5 hektaru.

Místo domků panelák

Díky masivní výstavbě v okolí Plzeňské, která probíhala v 80. letech minulého století, dostala celá dělnická osada pěkně zabrat. Nejprve byly zbourány činžáky, které ji kryly od rušné ulice, a krátce nato byla většina místních vystěhována. Důvod byl jednoduchý, jejich minidomečky překážely výstavbě velkého panelového domu, ve kterém podle plánů mělo být i zdravotní středisko.

Ovšem režim se zakrátko změnil a k plánované výstavbě už nedošlo. Ale ani po revoluci nedostali místní možnost návratu a lokalita skončila ve správě magistrátu a následně Prahy 5 a dál chátrala. Díky aktivitě lidí z místa a blízkého okolí ale nedošlo k její úplné likvidaci.

Zakročila občanská aktivita

Občanskému sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí se podařilo zabránit nevyhovující výstavbě developerského projektu a za podpory Prahy 5 začala rekonstrukce objektu bývalého koloniálu a dále pak i mlékárny. Nyní čekají na rekonstrukci i další domy.

„Buďánka pro Prahu Ostrov ve městě? je mimořádný pilotní projekt spolupráce obce s občanskou společností,“ vysvětluje Veronika Palečková ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí. „Když se nám podařilo realizovat opravu Koloniálu, začali jsme věřit v lepší časy," dodává. Vítězný návrh ateliéru Lennox byl realizován až teprve nedávno, i když studie byla zadaná už v roce 2014.

Vznikne tu dětský klub i víceúčelový sál

„V současné době jsou zpracovány architektonické projekty pro další 3 domy. Ty by po rekonstrukci měly sloužit jako dětský klub, veřejná dílna a studovna. V jednom z domů také vznikne víceúčelový sál, kam se z malého Koloniálu přesunou filmové projekce, přednášky, koncerty a besedy. Dále jsou k rekonstrukci připraveny domy části č. 145 a 132 ve východní části osady. Opravy proběhnou podle projektu ateliéru Lennox Architekti,“ vysvětlila Palečková. 

Vrátí se sem život?

Sdružení chce na Buďánka vrátit skutečný život. Už nyní zde třeba funguje každý týden ve středu prodejna bezobalového obchodu Scuk. „Do budoucna plánujeme hlavně místo pro setkávání s různými náplněmi pro lidi z blízkého i vzdálenějšího okolí, ale třeba i startovací byty, aby nebyla Buďánka v noci opuštěná,“ říká Veronika Palečková.

Nové inženýrské sítě

V současné době se také čeká na zavedení inženýrských sítí. „Zakázka byla zahájena na konci března. Půjde o provedení výstavby inženýrských sítí plynu, vody, kanalizace a veřejného osvětlení a dalších prací v rámci oprav, jako je vyklizení a zajištění ruin, oprava opěrných stěn a schodišť v památkové zóně Osada Buďánka,“ řekl Blesku Martin Hošna, tiskový mluvčí Prahy 5.

"Inženýrské sítě jsou pro nás teď alfa omega. V budoucnu ještě ve východní části v rámci brigády nebo jako součást participativního rozpočtu Prahy 5 vznikne vyčištěný prostor pro možnost obnovení malé vinice, která tu v minulosti fungovala,“ uzavřela Palečková.

Fotogalerie
61 fotografií