Vyškrábat se do nejvyššího patra věže je oříšek i bez nářadí a těžkých mechanických součástek. Řemeslníci budou muset tuto cestu ujít nesčetněkrát. Nejprve od čtvrtka začnou částečně demontovat některé díly, které snesou dolů po několika velmi strmých a úzkých schodištích, a v další fázi zase musí vynést nové nebo opravené součástky opět nahoru.

Naštěstí podle Marie Nesnídalové, jednatelky firmy L. Heinz, není nutné demontovat celé hodiny. Bylo by to podle ní hodně náročné a vlastně to ani není potřeba: „Určité části se odvezou k nám do dílny, kde proběhne čištění, případně úpravy ložisek, a zbytek se vyčistí na místě,“ řekla Marie Nesnídalová.

V kostele sv. Petra proběhla demontáž věžních hodin
Autor: Blesk:Daniel Černovský

Z hodinového strojku s jejím kolegou vyndali asi 20 součástek, jedná se hlavně o různě velká ozubená kola nebo řetězy. Takto by se měly opravovat podle stavu stroje každých pět až deset let. Hodiny na kostele sv. Petra podle Nesnídalové nikdo neopravoval asi 15 let.

Chodí naprosto přesně

Její firma existuje již od roku 1836, rodina o ni sice po roce 1948 přišla, podařilo se ji však získat zpět při restitucích. Sama Nesnídalová začala nejdříve ve firmě jako účetní, nyní se však věnuje i samotným opravám. Je už šestou generací opravářů a také výrobců hodin v její rodině.

Jeden z jejích prapředků, Ludvík Heinz, dokonce právě tyto hodiny na věži sv. Petra vyrobil. Dodnes jsou plně mechanické, fungují tedy v podstatě tak, jak byly sestrojené. Nyní jsou akorát částečně řízené elektronikou a umí se samy seřídit i reagovat na různé výpadky. „Chodí naprosto přesně,“ ujistila.

V kostele sv. Petra proběhla demontáž věžních hodin
Autor: Blesk:Daniel Černovský

Odbíjení nelze zastavit

Hodiny kromě toho, že čas ukazují, tak ho také odbíjejí a občas se stává, že si na to lidé stěžují. Odbíjení totiž neustává ani v noci. Podle Nesnídalové se s tím však nedá u mechanických hodin nic dělat. „Prostě odbíjejí pořád,“ dodala. Omezit se to dá pouze u modernějších strojů, které jsou celé elektronické.

Ředitel společnosti THMP Tomáš Jílek prozradil, že oprava tohoto stroje bude stát asi 40 tisíc korun. Ocenil také, že se letos po dlouhé době našly finanční prostředky právě na obnovu věžních hodin, celkem se jedná o asi 5 milionů korun a za tuto částku by se mělo opravit do konce roku 17 hodin. 

Připomněl, že kromě toho firma spravuje další více než čtyři stovky hodin na ulicích, takzvané nárožní hodiny. Připomněl, že stále mají své místo ve městě a Pražané si často stěžují, když nejdou přesně nebo nefungují vůbec. „Ať se to nezdá, tak i v době mobilních telefonů nebo digitálních hodinek spousta lidí vyběhne z metra a jejich první pohled patří těm nárožním hodinám,“ poznamenal.

Fotogalerie
23 fotografií