Na nedostatek ochranných pomůcek si počátkem pandemie stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Náš region použil její otevřený dopis. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Podle premiéra Andreje Babiše ale podání trestního oznámení není důvodné. „Celá aféra je zbytečná. Je škoda, že se to řeší takovou formou. Je to zbytečné, já bych to tak neřešil, ale jak je známo, samospráva je nezávislá,“ uvedl ve čtvrtek v poslanecké sněmovně. 

Jermanová se minulý týden písemně obrátila na policii s žádostí o znovposouzení oznámení. „Paní hejtmanka se obrátila na policii, aby znovu posoudila oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít k šíření poplašné zprávy. Skutečně se tak stalo zpočátku minulého týdne. Jedná se o zcela ojedinělý případ,“ uvedla mluvčí Středočeského kraje Helena Frintová.

Vydavatelství tvrdí, že článek se zakládal na pravdě a kraj se místo vysvětlení snaží umlčet své kritiky. To, že roušek a respirátorů byl nedostatek, potvrzuje podle vydavatelství mimo jiné hejtmančin facebookový status z 16. března, v němž pomůcky veřejně poptávala. 

„Vyzýváme hejtmanku Jermanovou z ANO i úřad Středočeského kraje, aby přestaly lhát a vytvářet nátlak za pomoci trestních oznámení na záchranářku Veroniku Brožovou a vydavatelství A11. Tento postup je v demokratické společnosti nepřijatelný a neakceptovatelný,“ stojí v tiskové zprávě. Vydavatelství v ní také odmítlo tvrzení, že se kraj snažil redakci Našeho regionu kontaktovat, ale nijak nereagovala. Naopak to byl redaktor, kdo nedostal na svůj dotaz ohledně pomůcek odpověď, uvedlo a v prohlášení zveřejnilo snímek odeslaného e-mailu redaktora hejtmance.

Jediný respirátor

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu. Ochranné prostředky byly podle hejtmanství distribuovány ihned.

Po zveřejnění informací začali údajně na krajský úřad volat lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března, že podá trestní oznámení. Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.

Fotogalerie
62 fotografií