Odpolední hry pro děti i dospělé, koncerty, divadélka pod širým nebem, opékání špekáčků a hlavně mohutná hranice, na níž před zraky stovek lidí s pivem či limonádou v ruce se setměním shoří čarodějnice - tradice, kterou Pražané každoročně slaví ve velkém třeba v parku na Ladronce, v kempu na Žikově nebo na Pankráci, musí letos 30. dubna oželet. 

V Česku kvůli koronavirové pandemii platí od 13. března nouzový stav, který vláda prodloužila právě do 30. dubna, z nařízení vlády platí také omezení volného pohybu osob, které zakazuje, aby se na veřejných místech zdržovalo více než deset osob pohromadě. „Vláda s účinností ode dne 24. dubna 2020 nařizuje (...) zachovávat odstup od jiných osob nejméně 2 metry,“ stojí dále v prohlášení vlády.

To velkolepé akce, kterými pálení čarodějnic každoročně bývá, vylučuje.„Městské části žádné velké pálení čarodějnic organizovat nebudou a i pro tyto akce platí zákaz shromažďování více než deseti osob a nutnost nosit roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy,“ upozornil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Hasičský záchranný sbor ale varuje i před menšími akcemi a vyzývá Pražany, aby pálení čarodějnic odložili na klidnější období. „Po dobu vyhlášeného nouzového stavu na území České republiky je nutné zasahující jednotky hasičů udržet v plné akceschopnosti pro případ akutní potřeby obyvatelům. Výjezdy spojené s kontrolami a dohašováním ohnišť, likvidací rozšířených požárů z ohnišť nebo popálenými osobami značně omezují dostupnost a akceschopnost jednotek,“ vysvětluje mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Upozorňuje zároveň na nepříznivé povětrnostní podmínky. „Navyšuje se pravděpodobnost vzniku a šíření požáru v přírodních porostech a lesních půdách. Spalování hořlavých látek na volném prostranství považujeme za velmi nebezpečné,“ uvedl s tím, že po ukončení krizového stavu budou mít lidé jistě spoustu příležitostí, aby si ty pravé čarodějnice užili jaksepatří, i když se zpožděním.

Magistrát se oficiální zákaz rozdělávání ohňů vydat prozatím nechystá. „Zákaz rozdělávání ohňů jsme vydali vždy pouze kvůli suchu a vydané výstraze Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud ten nevydá žádnou výstrahu, k žádnému zákazu rozdělávání ohňů se v tuto chvíli nechystáme,“ sdělil Blesk.cz Hofman. 

Alespoň 50 m od lesa

Mluvčí Generálního ředitelství Hasičských záchranných sborů České republiky Nicole Studená připomněla, že organizátoři z řad firem a živnostníků mají ze zákona povinnost dopředu hlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, je doporučováno to hasičům oznámit předem.

Takto upálili čarodějnici v parku Gutovka v roce 2017:

Video
délka: 01:35.34

Pálení čarodějnic v Praze na Gutovce, rok 2017. Blesk - Martin Brejla

Zcela zakázané je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě nebo ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa. Kvůli odlétajícím jiskrám je potřeba dodržet také bezpečnou vzdálenost od obytných a hospodářských budov. „Pro zajímavost lze v této souvislosti připomenout nařízení platné z doby Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení,“ doplnila mluvčí hasičů.

Mohutná vatra v Řevnicích u Prahy:

Video
délka: 00:29.12

Plameny bylo vidět až zdaleka. Lidé ohromeně přihlíželi na impozantní vatru. David Malík

Fotogalerie
98 fotografií