Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Chytrá karanténa startuje povinně v celém Česku. A co sledování mobilů a plateb kartou?

Autor: ČTK - 
19. dubna 2020
22:00

Chytrá karanténa se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které v neděli večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.

Podle dřívějších vyjádření představitelů resortu spuštění chytré karantény umožní uvolňování opatření omezujících život v Česku. „Celkově tento mechanismus pozitivně přispěje k urychlení činností zabezpečujících testování populace a rychlejší způsob vyhodnocování vzorků a identifikace infikovaných v rámci populace ČR,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo.

Cílem opatření je zajistit důkladné informace o oběhu vzorků. „V této souvislosti jsou rovněž sledovány kapacity a vytíženost jak odběrných míst, tak laboratoří v závislosti na možné eskalaci nemoci v okrese či kraji a identifikace rizikových lokalit,“ píše se v opatření.

Na testy půjdou nově i lidé bez příznaků

Hygienici u všech osob, které byly s nakaženým v kontaktu, vytvoří na základě telefonátu elektronickou žádanku o provedení odběru. „Kontaktování osob s ohledem na mimořádná opatření bude probíhat i prostřednictvím studentů lékařských fakult, kteří posilují příslušné krajské hygienické stanice včetně Tracking Call Center (telefonních center pro sledování),“ uvádí dokument.

S žádankou pak bude pracovat dál odběrové místo či mobilní odběrový tým a laboratoř. Nově budou posílat na testy nejen lidi s příznaky nemoci covid-19, ale i bez nich, pokud byli s někým nemocným v kontaktu. Budou mířit na dosavadní odběrová místa nebo za nimi přijede odběrový tým zdravotnické záchranné služby nebo armády.

Klíčových 48 hodin

Laboratoře pak nesmí nově přijímat vzorky, které nebudou schopné vyhodnotit do 48 hodin. „KHS a Centrální řídící tým covid-19 může v případě naplnění kapacity laboratoří nařídit redistribuci odebraných vzorků ve spolupráci s krajskými vojenskými velitelstvími, hasičským záchranným sborem a dalšími složkami integrovaného záchranného systému,“ uvádí dokument. Podobně mají prostřednictvím webové aplikace o své kapacitě informovat řídící tým také odběrová místa.

Jako první začali odborníci zkoušet chytrou karanténu v Jihomoravském kraji, postupně se přidávají další regiony, minulý týden například další moravské regiony a Středočeský kraj.

Součástí systému chytré karantény mají být i takzvané paměťové mapy. Člověka, který byl v kontaktu s nakaženým, hygienici požádají o souhlas s využitím dat z mobilu a karty za posledních pět dní. Z nich se pak vytvoří mapa, která má při rozhovoru s hygienikem pomoci, aby si člověk vzpomněl, jestli se s někým na delší dobu potkal. Další možností bude získání dat z aplikace eRouška, kterou si nainstalovalo přes 100.000 lidí. Ta funguje na principu bluetooth a pamatuje si ostatní telefony s aplikací, které byly v blízkosti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud