Obrovský zármutek se zrcadlil ve tvářích nejbližších, kteří se v pátek kolem poledne přišli naposledy rozloučit se zesnulou Markétou Sedláčkovou (†43) ke kostelu svatého Filipa a Jakuba na hřbitově v pražských Malvazinkách. Ta zemřela 16. dubna po intenzivní nemoci. „Že nevratně odchází (metastáze po melanomu po celém těle), jsme se dozvěděli před 10 dny. Tomáš u ní v nemocnici trávil i noci...,“ popsal nepředstavitelné utrpení posledních dní na facebooku rodinný známý.

Na hřbitově se sešla zhruba stovka lidí oděných do smuteční černé, manžel Tomáš, další příbuzní i přátelé z katedry na FF UK, kde oblíbená socioložka učila. V rukou třímali květiny nejčastěji bílé barvy. Mezi smutečními hosty nechybělo ani několik známých tváří - obřadu se účastnil herec Jan Potměšil, známý sochař David Černý nebo miliardář Karel Janeček s kněžkou Liliou.

Markétě mohli dát její přátelé poslední sbohem v kostele, kde byla zhruba do 12:50 uložena otevřená rakev, zdobená spoustou bílých růží. „Mojí mamince,“ stál srdceryvný vzkaz na jedné z kytic podepsané jejím teprve jedenáctiletým synem... 

Dojemné rozloučení

Tomáš Sedláček pak svou milovanou ženu naposledy láskyplně pohladil po vlasech a dřevěnou rakev - už zavřenou - spolu s několika dalšími muži vynesl ven. Před kostelem pak v jednu hodinu odpoledne začal obřad, jejž vedl kněz. Kromě něj promluvila také Markétina kolegyně, rodinný známý pak přečetl dojemný vzkaz od manžela Tomáše, který Sedláček nazval „dočasné rozloučení s Markétou“ - protože, jak uvedl, věří, že se neloučí napořád a že se jednou znovu shledají.

Zavzpomínal v něm na první rande, které měli v Divadle Viola, i na další nezapomenutelné okamžiky ze společného života. „Kvůli kruté nemoci odešla na místo, odkud se lidé nevracejí. Jezdili jsme spolu na kole, cestovali. Společně jsme učili na vejšce, pracovali u Václava Havla,“ narazil na období, kdy ekonom Sedláček působil jako poradce bývalého prezidenta. „Naučila mě číst, milovat filozofii, lyžovat i tančit. Udělala ze mě společenského člověka. Je to, jako by mi někdo vzal půdu pod nohama,“ uvedl. Po obřadu, který trval přibližně hodinu, rakev uložili do rodinné hrobky. Každý z hostů hodil zesnulé Markétě do hrobu květiny, symbolicky rakev zasypal hlínou a zdrcenému Tomášovi vyjádřil upřímnou soustrast.

Moudrá kamarádka i kolegyně

Markéta Sedláčková vystudovala sociologii na FF UK a politologii na Sciences Po v Paříži. Kromě FF UK působila také v Sociologickém ústavu Akademie věd, specializovala se na důvěru, sociální kapitál a demokracii, v poslední době zkoumala také depresi jako sociální fenomén. Její přátelé ji popsali jako společenskou, vtipnou, hluboce věřící a obětavou ženu. „Během 14 dní byla pryč. Milovala svou rodinu, přátele, studenty, tanec, lyže, cestování, samotu... Na povrchu perlila a měla hloubku jako málokdo... Byla skeptická i hluboce věřící... Znala mě jako nikdo jiný a vždy tu byla, když jsem potřebovala. Takovou si ji budu pamatovat,“ vyznala se na sociální síti jeji blízká kamarádka Olga, která se s Markétou znala 24 let.

„Všichni přicházíme o moudrou kamarádku a kolegyni, která nás obohacovala tím, co se v průběhu života dokázala učit o sobě samotné i o svém okolí. A která na základě vlastních zkušeností a poznání chápala, že pomáhat je smyslem života,“ vyjádřil se na webu Katedry sociologie FF UK její šéf a Markétin kolega, sociolog Jiří Vinopal.

Fotogalerie
21 fotografií