Napříč územím Újezdu je vedena trať pouze jedné autobusové linky č. 363, která je navíc příměstská. Její trasa je vedena z Jižního Města do Čestlic, přičemž šest z jejích šestnácti zastávek se nachází právě v Újezdu. Radnice Újezdu u Průhonic se na podzim obrátila na své obyvatele, aby se vyjádřili k současné situaci ohledně městské dopravy, podněty zaslaly desítky obyvatel, ty nejčastější následně zveřejnil je zpravodaj městské části.

Lidé si stěžovali na nemožnost zaplatit si jízdenku formou SMS, jak bývá na území Prahy zvykem. Rodičům malých dětí vadí komplikované nastupování s kočárkem, kdy se u řidiče musí nejprve prokázat průkazem, a následně s kočárkem nastoupit zadními dveřmi.

Samotný fakt, že autobusové soupravy disponují jen dvěma dveřmi, je pro cestující rovněž komplikací. Obyvatelé si dále stěžují jednak na přehnaně nízkou kapacitu autobusů, které jezdí přeplněné a ještě ke všemu pozdě.

„Při odjezdu z Opatova je nutné nastupovat pouze předními dveřmi, prokázat se řidiči platným kuponem či si přímo u řidiče zakoupit jízdenku. Tímto autobus získává značné zpoždění již na nástupní stanici,“ stojí ve zpravodaji. Podle Pavly Pitrmanové z kanceláře starosty současná situace přispívá k tomu, že mnoho újezdských obyvatel radši využije pro cestu do centra automobil, než autobus, což je trend, který se většina městských částí včetně magistrátu snaží zvrátit. Radnice hodlá problém diskutovat s radním pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě).

Nová linka

Podle Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID), jenž dopravu v Praze organizuje, je běžné, že dopravu v některých okrajových částech Prahy zajišťují příměstské autobusy. „Konkrétně jde třeba o Hrnčíře, částečně Cholupice, Točnou, Vinoř, Sobín, Baně, Březiněves či Řeporyje,“ uvedl mluvčí ROPID Filip Drápal. Jízdní doklady podle něj platí v městských i příměstských linkách stejně a nástup předními dveřmi je povinný pouze při cestě ve směru z Prahy, opačně je podle něj možné nastupovat všemi dveřmi i na příměstských linkách. 

O problému s kapacitou nicméně ROPID ví. „Ten v oblasti Újezdu evidujeme především v ranní špičce. I když má v tomto období linka 363 interval 10 minut, bude od 2. 3. 2020 zavedena nová městská linka 122 v trase Opatov – Újezd u Průhonic, která posílí ranní špičku v období nejplnějších autobusů (cca 6:30 – 8:30),“ dodal.