Záhadná bouračka se stala údajně v neděli na silnici mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Lidská posádka se z havarovaného renaultu vypařila a v kabině zanechala dva moskevské strážní psy, což je plemeno, které bylo kdysi vyšlechtěno pro Rudou armádu. „Opět jiřická zatáčka. Žádný člověk a v autě zavření dva psi. Nikdo ani nezastaví, aby pomohl. Ještě že jeden z nich seděl za volantem, že jsme si všimli. Policie je na cestě,“ zveřejnila fotku s komentářem Martina V.

Nevolali policii

Jenže okolnosti karambolu zůstávají záhadou. „K této nehodě jsme přivoláni nebyli. Stejně jako k řadě dalších, které se na tomto problémovém úseku v minulosti staly,“ řekla Blesku policistka Petra Potočná. Místo, které je na první pohled velmi přehledné, v blízkém okolí Milovic (a někdejšího vojenského prostoru Rudé armády) smutně proslulo častými nehodami. Dokonce má na facebooku svoji stránku »Jiřická zatáčka fanpage«, kterou sleduje přes dva tisíce lidí.

Několikrát do měsíce tu přibývají fotografie nešťastníků, kteří skončí v poli. Před zákeřnou zatáčkou je rychlost snížena na 50 km/hod a na riziko policisté opakovaně upozorňovali. V roce 2015 ho označili jako »nejnehodovější« za uplynulé roky na Nymbursku. „Od roku 2008 tu evidujeme 89 nehod se 64 zraněnými lidmi. Ze strany policie je dopravním inženýrem navrhována úprava této silnice,“ informovala tehdy Potočná. Podle statistiky tu loni havarovalo oficiálně osm aut. „Kdyby se hlásila každá, čísla by byla mnohem dramatičtější,“ byla přesvědčena policistka. A má pravdu, právě na facebookové fanstránce této zatáčky je sestřih záběrů na vyjetá auta v poli za rok 2019. A je jich 26!

Proč se tu bourá

Podle informací krajského úřadu je oblouk silnice špatně postavený. Jeho poloměr je malý a klopení nevyhovující pro současnou povolenou rychlost. Nebezpečný úsek se nachází mimo obec a svádí řidiče při průjezdu k vyšší rychlosti. Podle statistik dojde k většině nehod za deště. „Zatáčka se skládá ze dvou oblouků s nevhodným klopením. Průjezd řidiče rozhodí a ten strhne řízení do protisměru nebo dostane smyk a vyletí ven ze zatáčky,“ vysvětlila Potočná.

Kdy to konečně přestaví?

O přestavbě silnice se mluví minimálně pět let. Před dvěma lety  se připravovala projektová dokumentace na změnu tvaru oblouku. „Na podzim by měla být úprava připravena k realizaci,“ řekla tehdy mluvčí úřadu Helena Frintová. Jenže stavět se nezačalo ani loni, kdy Rada kraje v červenci schválila projekt BESIP, který by měl přispět k bezpečnější průjezdnosti. Letos by to ale mělo vyjít. „Probíhá příprava tendru na zhotovitele stavby. Předpoklad zahájení je neprodleně po něm, tedy letos v květnu,“ řekl Blesku Aleš Čermák, náměstek Krajské správy a údržby silnic s tím, že stavba potrvá 12 týdnů.

Staly se tu i tragédie!

2016: Po čelním střetu dva těžce a dva lehce zranění.

2013: V džípu s osmi lidmi byl jeden těžce zraněný.

2011: Čtyři těžce zranění, dva dospělí a dvě děti.

2005: Na stejném místě zahynula maminka s dítětem.

2001: Cyklistu srazilo a usmrtilo auto.

Fotogalerie
9 fotografií