Celých 48 053 000 korun chybí Praze 10 na sociální služby. Žádosti mělo, jako každý rok, podat Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP), což je příspěvková organizace zřízená městskou částí, to ale neudělalo. Jejího ředitele Richarda Černého teď městská část odvolala. „Nejednalo se o první zásadní pochybení v jeho funkci. V prvním kole grantového řízení na rok 2017 totiž CSOP požádalo o dotace pouze pro jednu z celkem devíti poskytovaných služeb,“ uvedl Kočí s tím, že radnici se tehdy podařilo problém ututlat. 

Proti tomu se ohradil Ondřej Počarovský (TOP 09), jenž tehdy jako radní zodpovídal právě za sociální oblast a který je teď opozičním zastupitelem. „Tvrzení pana Kočího je absolutní lež, nic takového se v minulosti nestalo. V roce 2017 CSOP čerpalo celkem 52 019 017 Kč z dotací a grantů, v roce 2020 může mít o 48 milionů méně,“ řekl pro Blesk.cz s tím, že po Kočím budou požadovat omluvu a trvat na jeho rezignaci. TOP 09 už v minulých dnech opomenutí ředitele kritizovala s tím, že za chybu je zodpovědný právě radní Kočí.

Podle vedení radnice šlo však o chybu ředitele. „CSOP má 192 klientů pobytových a přibližně 1500 uživatelů terénních služeb. Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se jich toto manažerské pochybení jakkoli dotklo. Mohu garantovat, že kvalita a rozsah poskytovaných služeb zůstanou zachovány,“ řekla starostka Renata Chmelová (Vlasta).

Nyní probíhají jednání mezi Prahou 10 a pražským magistrátem, jak šlamastyku vyřešit. „Hledáme adekvátní možnosti, například v rámci druhého kola grantového řízení,“ řekl Blesku už minulý týden mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Starostka podle svého vyjádření také zadala kontrolu hospodaření organizace. Dodala, že městská část nemá žádný oficiální systém kontroly a řízení svých 37 příspěvkových organizací, na tom se nyní podle ní pracuje.

Vedením CSOP byla místo Černého pověřena vedoucí Domova Vršovického zámečku Eva Lexová a zároveň úřad vypsal výběrové řízení na nového ředitele. Centrum provozuje domovy důchodců a pro zdravotně postižené a další sociální služby, ročně hospodaří s rozpočtem asi 200 milionů korun.

TOP 09 kromě samotného pochybení kritizovala fakt, že o něm vedení radnice neinformovalo zastupitele, a to ani při schvalování rozpočtu. „Zatímco tedy občanům koalice tvrdila, že má město skvělý rozpočet, už v tu chvíli věděla, že jí chybí dalších až 60 milionů na sociální služby. Je to věc, ze které by se měla okamžitě vyvodit politická odpovědnost,“ uvedl před časem zastupitel TOP 09 Tomáš Pek. Otázce se budou zastupitelé Prahy 10 věnovat na jednání příští týden.

10 milionů plus, 50 minus

Asi 10 milionů chtěla letos Praha 10 ušetřit zrušením polikliniky v Malešicích. „Uspořené finanční prostředky zůstanou v rozpočtu městské části v kapitole sociální oblasti a zdravotnictví, kde budou využity zcela pro potřeby občanů Prahy 10,“ tvrdil loni v červnu radní Kočí. Jenže teď to vypadá, že z peněz bude jen rychlá záplata na daleko větší díru v rozpočtu.