Kriminální příběh na více než 230 stranách začíná podle anotace v edičním plánu nakladatelství nálezem dvou mrtvol v továrně v pražské Kolbence. Identitu mrtvých však není možno určit. Na pozadí vyšetřování brutální vraždy se odvíjí příběh, který odhaluje praktiky z prostředí pražské komunální politiky. Hlavním hrdinou je nesmlouvavý primátor, který je trnem oku všem: svému klubu, straně a také zločincům. Součástí příběhu je vyšetřování korupce v největším městském podniku.

Překvapení politici

Zeptali jsme se bývalých spolupracovníků z Rady hlavního města, jaký na tuto publikaci mají názor. „Cítila potřebu něco napsat, plně doufám, že to bude čtivé a zajímavé. Určitě mám v plánu si knihu přečíst, spolupracovali jsme spolu téměř čtyři roky a vůbec se tomu nebráním,“ sdělil Blesk.cz Petr Dolínek (ČSSD), bývalý radní pro dopravu a evropské fondy, se kterým se bývalá primátorka nejednou dostala do sporu.

O literárních ambicích Krnáčové nevěděla její bývalá koaliční kolegyně Jana Plamínková (STAN): „Nevím o tom, že by knihu vydávala. Jsem velmi překvapená,“ popsala pro Blesk.cz Plamínková (STAN), bývalá radní pro životní prostředí a infrastrukturu.

Nic neřekla

O svém záměru mluvila se svým spolustraníkem a poslancem Patrikem Nacherem z hnutí ANO. „Nevím, o čem to bude, ale přijde mi to sympatické. Aspoň člověk, který byl v politice, ukáže, že je schopen myšlenku zformulovat do dlouhého textu, který bude mít logiku a bude se dobře číst,“ ocenil připravovanou knihu Nacher. Že by se v textu mohly nacházet odkazy na skutečné politiky, se nebojí a je mu to prý jedno.

Další kolegové však o úmyslech své bývalé nadřízené nevěděli. „Dozvěděl jsem se o tom na internetu. Každý si může psát knihy, neplánuji si ji přečíst, proto to těžko hodnotit,“ sdělil Radek Lacko (ANO), bývalý radní pro zdravotnictví a bydlení. „O tom, že knihu bude vydávat, jsem četl. Nemám představu, o čem kniha bude,“ popsal Libor Hadrava (ANO), bývalý radní pro bezpečnost a prevenci kriminality.

O praktikách magistrátu

Původní název románu byl Hydra, a je tak uveden i v edičním plánu MF. Změněný název Hybris pochází, stejně jako mytické stvoření hydra, z antického Řecka. Hybris znamená domýšlivost a toto slovo také označovalo člověka, který překračuje svým jednáním hranice vymezené bohy či vládcem a riskuje tak trest.

VIDEO: Vyjádření Krnáčové k románu ze začátku prosince z reprezentačního plesu Hlavního města Prahy.

Video
délka: 05:26.96

Adriana Krnáčová na plese hlavního města: Rozpovídala se o nové lásce i o tom, že chce být ředitelkou magistrátu. David Zima

Podle Krnáčové není její nová kniha žádným memoárem, ale kriminální fikcí. Pouze některé prvky mají souviselost s její zkušeností na magistrátu: „Osmdesát procent knihy je fikce, zbytek už nějaké ty vlastní zkušenosti a realita. Lidé, kteří se v ní budou chtít najít, ti se v ní najdou,“ upřesnila s tím, že jejím nejoblíbenějším spisovatelem je severský mistr detektivky Jo Nesbø.

Krnáčová se narodila 26. září 1960 v Bratislavě. Vystudovala obor věda o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, později získala titul MBA na Univerzitě Vincence z Pauly (DePaul University) v Chicagu v USA. Krnáčová byla pražskou primátorkou v letech 2014 až 2018. Oficiální vydání knihy je plánováno na duben letošního roku. 

Fotogalerie
13 fotografií