Upomínkové akce v den výročí úmrtí Václava Havla odstartovaly v centru metropole dopoledne na Jungmannově náměstí událostí Svíčka pro Václava Havla. Lidé zde, přesně tak jako v předešlých sedmi letech, kladli na chodník svíčky do tvaru srdce, zatímco se ulicemi rozléhaly texty děl, jež bývalý prezident během svého života napsal.

Havlovy texty nejen hlasem dobrovolníků

Předčítat může každý dobrovolník," sdělila ve stánku pořadatelka Bohuslava Boučková. Mezi vystupujícími dobrovolníky byly k vidění i významné osobnosti českého dění. Před mikrofonem stanul například bývalý premiér Petr Pithart (78), herec Jan Potměšil (53), bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i japonsko-český tlumočník a bratr Tomia Okamury, Hayato Okamura (53).

Kromě českého jazyka se letos mohli kolemjdoucí zaposlouchat do přednesů v dalších dvanácti jazycích. „Máme domluvené známé a přátele, kteří jsou rodilými mluvčími," pravila Boučková. Zazněly tady překlady do slovenštiny, maďarštiny, polštiny, ruštiny i japonštiny. „Tímto bych chtěla poděkovat Knihovně Václava Havla, která byla ochotná a všechny texty mi vytiskla. Naším cílem je vybídnout lidi ke čtení Havlových knih," těšila se organizátorka, která z šedesáti možných překladů, jež knihovna nabízí, zvolila užší výběr, který zazněl 18. prosince v průběhu sedmi hodin.

Jungmannovo náměstí:

Video
délka: 00:50.84

Vzpomínková akce Václava Havla při příležitosti osmého výročí jeho úmrtí Eva Fornálová

Mezi lidmi, kteří se zde zastavili během procházky, nechyběli Pražané, kteří přijeli do centra cíleně. „Památka Havla je důležitá, obzvláště v dnešní době. Doufáme, že zase pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí," řekla pro Blesk.cz Veronika, která se sem vypravila v době obědové pauzy s kolegyněmi z práce. Jiní vzdali hold čtením. „Jelikož jsem právník, vybral jsem si Havlovu závěrečnou řeč z městského soudu v Praze z března 89. Jsem vděčný, že mohu pracovat v této době," vysvětloval Tomáš, který četl text o podjatosti tehdejšího soudnictví.

Za svobodu a právní stát musíme vždy bojovat, náš boj úspěšně dotáhnout tak jako on svého času. Samozřejmě jsou vždy lidi, kteří svobodě nepřejí, kteří nazírají na stát jako na politickou divizi svého podniku, proti tomu se musíme postavit,” odkázal na trestně stíhaného premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše emeritní předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na Václavském náměstí. Vedle velkých demonstrací, kterých se v posledních měsících účastní desetitisíce Babišových kritiků, je podle Schwarzenberga demokracii třeba bránit drobnou každodenní prací.

Pamětní deska v domě jeho dětství

Nejen na Jungmannově náměstí se vzpomínalo. Na Rašínově nábřeží, kde prožil Havel většinu života, převážně pak dětství, radnice městské části Prahy 2 společně s bratrem prvního porevolučního prezidenta Ivanem M. Havlem (81) odhalila pamětní desku, která na rozdíl od srdce z hořících svíček bude důležitost Havla připomínat celoročně. Zatavený list papíru s textem „Zde jsem taky žil" objevíte zakonzervovaný v pryskyřici na Domě U Dvou tisíc vedle Tančícího domu.

Nápad vytvořit upomínku se zrodil radním v hlavách před rokem a půl. „Tehdy jeden z kolegů navrhl podnět na udělení čestného občanství. Jenže to bylo v době, kdy se měnila pravidla Prahy a přestalo se udělovat čestné občanství in memoriam," vysvětloval při odhalení místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc (OSB), proč vznikla právě pamětní deska. Provedení radnice diskutovala i s rodinou Havla, která tento typ upomínky kladně kvitovala. „Mám radost, že i za dvě stě let se tady kolemjdoucí, třeba turisté, zastaví a i díky desce zjistí, kdo byl Václav Havel," těšil se bratr bývalého prezidenta Ivan M. Havel.

Večerní průvod

Součástí středečních pietních akcí byl také průvod, který v 18 hodin vyrazil od piazzety Národního divadla na Hradčanské náměstí. Účastníci pochodu nesli srdce, které k Havlovi neodmyslitelně patří, jako symbol dobra.V průvodu byli k vidění senátor Marek Hilšer i spisovatel Pavel Kosatík.

Na Hradčanském náměstí účastníky pochodu čekala reprodukovaná hudba například od Havlova přítele a frontmana legendární kapely Velvet Underground Lou Reeda (†71) nebo slavná píseň Imagine od Johna Lennona (†40). Organizátoři účastníkům pouštěli také části Havlových projevů, které komentáři doplňovali jednotliví řečníci. Také zde se připomínalo slavné heslo >pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí<, které symbolizuje životní přístup bývalého prezidenta, který podle řečníků ve společnosti, v politické reprezentaci a zejména na Hradě leckdy chybí. Letos by se dožil 83 let.

Fotogalerie
39 fotografií