Magistrát hlavního města Prahy společně s Dopravním podnikem představil vzpomínkovou tramvaj, která byla před třiceti lety polepená revolučními hesly. „Přesně před třiceti lety proběhla druhá velká demonstrace na Václavském náměstí a přesně o týden později Václav Havel oznámil, že bude kandidovat do funkce prezidenta," popisoval tehdejší sled událostí náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Právě tramvaj s číslem 8085 používal během kampaně v porevolučních týdnech na podzim roku 1989 první „sametový“ prezident Václav Havel.

Vystrojená tramvaj má připomínat okamžiky, které vedly k demokracii. „Snažil jsem se, aby tramvaj byla co nejvíce podobná té původní," prozradil pro Blesk.cz autor loga Občanského fóra a autor dnešního zpracování Pavel Šťastný (54).

Kromě dobových fotografií nad okny objevíte na voze opakující se logo Občanského fóra a fotografie Václava Havla. „Tehdy jimi byla oblepená celá Praha. A tato tramvaj byla v té době, kdy neexistovaly sociální sítě, velký mobilní šiřitel informací o volbách," vzpomínal Šťastný.

Video
délka: 01:23.09

Výtvarný návrh dle dobových fotografií připravil autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný Eva Fornálová

Vnějšek tramvaje vzbuzuje nostalgii, uvnitř tramvaje je pak možné pročíst si informace z letošních oslav výročí 17. listopadu. „Cestující mají možnost prohlédnout si fotografie ze šesti nejvýraznějších míst oslav," sdělil na tiskové konferenci Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem. K vidění jsou fotografie z Albertova, Národní, Václaváku, Letné a ze dvou průvodů (Sametové posvícení a Přines si s sebou květinu).

Jízdné ve výroční tramvaji je běžné jako v ostatních linkách MHD. Svézt se jí můžete následující měsíc, v týdnu linkou č. 23, o víkendu linkou č. 2.

Prohlédněte si ji zvenku i zevnitř:

Fotogalerie
36 fotografií