Testovací SMS dostali při cvičení uživatelé Mobilního rozhlasu, kterých je podle ředitele platformy Ondřeje Švrčka v Česku zhruba čtvrt milionu. Do řešení byla zapojena i aplikace Záchranka, což je oficiální aplikace záchranářů se zhruba milionem uživatelů. Mobilní rozhlas má podle Švrčka největší SMS bránu v zemi, která umožňuje rozeslat až 80 SMS za vteřinu.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana nyní město zvažuje, zda po otestování naváže spolupráci trvale. „Jsme tomu nakloněni,“ uvedl. To by v budoucnu znamenalo, že by v případě krizových událostí přišly uživatelům v postižené lokalitě zaregistrovaným do systému Mobilního rozhlasu SMS s informacemi. Platformu využívá v Praze také řada městských částí, které jejím prostřednictvím rozesílají obyvatelům informace.

Švrček řekl, že v komunikaci samospráv s občany jsou SMS nejefektivnější, protože si je prakticky každý hned přečte. „Budujeme infrastrukturu pro smart komunikaci,“ sdělil ředitel. V současnosti podle něj radnice platí za službu zhruba 3000 korun měsíčně plus poplatek podle počtu rozeslaných SMS. Podle něj to je výhodnější, než vyvíjet vlastní mobilní aplikace, které leckdy lidé ani příliš nevyužívají a nenabízejí tolik možností.

Sirény a amplióny zachovají

Na základě rozhodnutí Evropské unie mají členské státy do roku 2022 povinnost zavést takzvaný systém Reverse 112, který má za úkol nahradit systém varování prostřednictvím sirén a ampliónů zprávami do mobilních telefonů. Podle Hofmana však nynější systém zůstane zachován.

„Varování obyvatelstva pomocí SMS zpráv je považováno za doplněk současného jednotného systému varování a vyrozumění, a to vzhledem k technické povaze mobilních sítí, které mohou v případě rozsáhlé krize čelit výpadkům,“ uvedl mluvčí. Implementaci nového systému ve spolupráci s mobilními operátory má za úkol Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.