Odborníci z Thomayerovy nemocnice upozorňují, že stálá dostupnost léků je součástí komplexní zdravotní péče o pacienty. Lékárny by tak měly být k dispozici nejen během denních ordinačních hodin, ale také během pohotovostních služeb a některé z nich by měly fungovat nonstop.

Životní rytmus dnešních lidí je mnohdy tak rychlý, že si mnozí obyvatelé přes den pro léky prostě nestihnou dojít. V některých situacích jim ani nic jiného než noční návštěva lékárny nezbývá – pokud jim například léky byly naordinovány na ambulantní pohotovosti. Podle odborníků je nejen v Praze pokrytí nonstop lékárnami mnohdy nedostatečné.

Vidíme například rodiče, kteří mají pro své nemocné dítě naordinované léky a běhají od lékárny k lékárně, a to za situace, kdy to dítě má například teplotu. A to ještě nemluvíme o tom, když přicházejí různé epidemie například chřipky či nachlazení, kdy je potřeba nonstop dostupnosti lékárny zcela nezbytná. Pokud je takových lékáren málo, vytvářejí se u nich neúnosně dlouhé fronty jako například v Thomayerově nemocnici,“ uvedl na dotaz Blesk.cz tiskový mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Právě tato zmiňovaná lékárna v krčské nemocnici je jednou z těch, která je k dispozici 24 hodin denně. Navštěvují ji pacienti z ambulantních ordinací i z pohotovostí. Jak na tvorbu nedůstojných front reaguje vedení zdravotnického zařízení?

„Pravda, někdy se tvoří před naší lékárnou dlouhé fronty, a to zejména v pozdních odpoledních hodinách, nicméně léky pacienti dostanou. I tato důležitá služba však má pro naše zařízení značné ekonomické dopady a paradoxně musíme dotovat tento nepřetržitý provoz lékárny, který nám však už nikdo nezaplatí a je pro nás tudíž ztrátový,“ uvedl k situaci ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš. Podle něj by bylo vhodné přijít se změnami ve financování těchto nonstop lékáren a vyřešit také jejich dostatečné regionální rozmístění.

Pražané a Středočeši

Místo toho, aby se tato problematika konstruktivně řešila, nyní reálně hrozí, že by v krčské nemocnici kvůli vysokým provozním nákladům došlo k omezení provozu lékárny. Situaci nepřidává ani fakt, že spádová oblast „Thomayerky“ zasahuje i do Středočeského kraje, a tak se do fronty mezi návštěvníky zařazují i přespolní. Středočeši navíc na svém území nemají jednu jedinou nonstop lékárnu.

Podle vyjádření středočeského radního pro bezpečnost a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO), které Blesk.cz získal, je tento kraj specifický tím, že je největší a zároveň má vazbu na hlavní město. Veškeré zdravotní pohotovostní služby dle informací radního zajišťují nemocnice založené krajem a ostatní lůžková zdravotnická zařízení, která se řídí standardy, které zastupitelstvo kraje schválilo 1. ledna 2018.

„Standardizaci hodnotíme jako funkční a efektivní,“ sdělil Robert Bezděk. Podle něj se ordinační hodiny pohotovostí kryjí s otevírací dobou lékáren v nemocnicích. „Vzhledem k tomu, že lékařská pohotovostní služba není ve Středočeském kraji poskytována v režimu 24/7, není vyžadována v tomto režimu ani dostupnost lékárenské péče,“ uvedl dále radní. Podle něj také došlo k opatřením, která zajišťují, že v případě nutnosti mohou pacienti dostávat léčiva přímo v ordinacích středočeských pohotovostí.

„Chtěl bych zdůraznit, že při řádně fungujícím systému lékařské pohotovostní služby nemůže dojít k situaci, kdy pacient je sice lékařem ošetřen, ale ponechán bez možnosti poskytnutí léku za podmínek stanovených ošetřujícím lékařem. Následně je pak jen již na volbě pacienta, jakou lékárnu navštíví,“ dodal v reakci na téma Robert Bezděk.

Fotogalerie
11 fotografií